1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. 'Dinî Kitap' Bulunduran Öğretmene Ceza
Dinî Kitap Bulunduran Öğretmene Ceza

'Dinî Kitap' Bulunduran Öğretmene Ceza

Antalya'da derslere perukla giren Münevver Melek Işık'a 'kınama' cezası veren milli eğitim müdürlüğünün, aynı öğretmeni sınıfta dinî içerikli kitap bulundurmaktan cezalandırdığı ortaya çıktı.

18 Kasım 2011 Cuma 00:28A+A-

Anaokulunun parasını kullandırmadığı gerekçesiyle Altınova İlköğretim Okulu müdürünün ideolojik baskısına maruz kaldığı öne sürülen Münevver Melek Işık hakkında, derslere perukla girdiği, sınıfında dinî içerikli kitap bulundurduğu, veli ve öğrencileri kasıtlı olarak zarara uğrattığı iddialarıyla 9 Eylül 2010 tarihinde soruşturma açıldı. 17 Temmuz'da tamamlanan soruşturma sonucunda Işık'a peruk kullandığı için 'kınama', sınıfında dinî kitap bulundurduğu için de 'uyarı' cezası verildi. Soruşturma için hazırlanan tutanakta öğretmenin, Muştu Yayınları'na ait çocuk kitaplarından 'Pamuk Dede ve Şeker Nine' serisini sınıfta bulundurduğu öne sürüldü. İddiaları reddeden anaokulu öğretmeni, ifadesinde iftiraya uğradığını dile getirdi. Sınıfta bulunduğu iddia edilen kitapların kendisine ait olmadığını, istenirse kitaplarının incelenebileceğini belirten öğretmenin teklifine rağmen kitapları incelemek için kimse görevlendirilmedi. Münevver öğretmen, soruşturmaların ardından Mehmet Akif İlköğretim Okulu'na geçici görevle atandı.

Münevver öğretmenin, sınıfında dini içerikli kitap bulundurduğu iddiasıyla ilgili tutulan tutanağın tarihi ise dikkat çekici. Tutanaktaki tarih, okulların açık olmadığı 2010'un Ramazan Bayramı'nın ilk gününü gösteriyor. Ayrıca Münevver öğretmenin sınıfında bulunduğu iddia edilen kitapların orijinal olmadığı, internetten temin edilen kitap kapaklarının fotokopileri olduğu öne sürüldü.

Muştu Yayınları'nın bağlı bulunduğu Kaynak Kültür Yayın Grubu Genel Müdürü Hasan Kahveci, yayınevlerinden çıkan kitapla ilgili bir öğretmene ceza verilmesine anlam veremediklerini söyledi. Kahveci, "Kitaba karşı böyle bir tavrın dünde kaldığını zannediyorduk. Bu olayın, aydınlanmanın kitapla mümkün olabileceği bilincinin her geçen gün yaygınlaştığı bir dönemde cereyan ediyor olmasından büyük üzüntü duyduk. Bu hadise yarınki nesillere ibretle aktarılacak vahim bir örnek." diye konuştu. Çocukların emanet edildiği kurumların böyle bir davranış sergilemesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Hasan Kahveci, kitapları bulunduran kişi ile ilgili alınan bu kararın yayınevine de hakaret anlamı taşıdığını, yanlışlığın bir an önce düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Öğretmene verilen uyarı cezasını Basın Yayın Meslek Birliği de eleştirdi. Birlik, iddialara tepki göstererek, "Bu tavrı kınıyor ve yanlıştan biran önce dönülmesi için yetkilileri açıklama yapmaya davet ediyoruz." dedi.

CİHAN 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum