1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Din Dersinin Kaldırılması Geleceğimizi Karartır”
“Din Dersinin Kaldırılması Geleceğimizi Karartır”

“Din Dersinin Kaldırılması Geleceğimizi Karartır”

Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (DİN-BİR-SEN) Genel Başkanı Lütfi Şenocak, din dersini zorunlu olmaktan çıkarma girişiminin, telafi edilemeyecek vahim sonuçlar ortaya çıkaracağını bildirdi.

25 Aralık 2010 Cumartesi 00:59A+A-

Şenocak, zorunlu din dersinin kaldırılacağına yönelik haberlere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, doğru dini bilginin devlet tarafından vatandaşlarına verilmesi gerektiğini ifade ederek, dini bilgiye en çok ihtiyaç duyulan bu zamanda alınacak böyle bir kararın büyük bir hata olacağını kaydetti.

"Devlet, matematik gibi edebiyat gibi ve benzeri birçok dersi zorunlu olarak verirken yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede insanlara kendi dini ile ilgili bir konuyu ders olarak vermesinden daha doğal bir şeyin olmadığını" ifade eden Şenocak, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Devlet, vatandaşına doğru bilgiyi en doğru yoldan vermekle mükelleftir. Devlet öğretir, uygulamak isteyen uygular ya da uygulamaz. Bu, kişilerin vereceği bir karardır. Toplumsal yozlaşmanın hat safhada olduğu, insanların dinden uzaklaşması sonucu birçok maddi ve manevi bunalıma girdiği şu dönemde, verilecek kararın bir defa daha gözden geçirilmesi gerekiyor."

Din dersini zorunlu olmaktan çıkarma girişiminin telafi edilemeyecek vahim sonuçlar ortaya çıkaracağını savunan Şenocak, "Bir grubun mutlu edilmesi uğruna genç nesillerin geleceği karartılmasın" uyarısında bulundu.

Hükümetten "vebali yüksek bir karara imza atmamasını" isteyen Şenocak, Alevi ile Sünni'nin birbirini daha iyi anlamasının ancak ikisinin de İslam'ı referans almasıyla mümkün olacağına dikkati çekti.

Alevi vakıf ve derneklerine de çağrıda bulunan Şenocak, "Dini eğitim alan Alevi kardeşlerimiz mi geleneklerine daha bağlılar yoksa almayanlar mı? Tartışmasız bir şekilde şunu söyleyebiliriz ki dini tanımayan Alevi'nin son tahlilde varacağı yer, Alevilik değil ateizmdir" görüşünü öne sürdü.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

6 Yorum