1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Deyr El-Zor'da Katliam Endişesi
Deyr El-Zorda Katliam Endişesi

Deyr El-Zor'da Katliam Endişesi

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin sivillere yönelik saldırıları Ramazan'a rağmen durmak bilmiyor.

07 Ağustos 2011 Pazar 04:42A+A-

Fırın ve eczaneler dahil bütün işyerlerinin kapalı olduğu Hama'da insanî durum felaket boyutuna ulaştı. Ordu birlikleri, şimdi de rejim karşıtı gösterilere sahne olan şehirlerden Deyr el-Zor'a yöneldi. Kente 250 civarında tank ve zırhlı aracın konuşlanması katliam endişelerini artırırken, Suriye yönetimine karşı dünyadan yükselen tepkiler sertleşiyor.

Ramazan ayında dünyanın gözü önünde ülkenin dördüncü büyük şehri Hama'ya tanklarla girerek katliam yapan Suriye ordusu, şimdi de doğudaki Deyr el-Zor'da geniş çaplı bir operasyona hazırlanıyor. Suriye İnsan Hakları Gözlem Kuruluşu Başkanı, rejim karşıtı gösterilere sahne olan şehirlerden Deyr el-Zor'un dört semtine 250 civarında tank ve zırhlı araç konuşlandırıldığını açıkladı. Yüzlerce askerin 600 bin nüfuslu şehri küçük parçalara böldüğü haberleri geliyor. Suriye ordusunun daha önce operasyon gerçekleştirdiği Der'a, Hama ve Humus gibi kentlerde de benzer taktiği uygulaması Deyr el-Zor'da da katliam yapılacağı endişelerini artırıyor. Muhalifler, muhtemel harekâta karşı şehir içinde barikatlar kurarken, 15 bin kişinin kentten kaçtığı belirtiliyor. Beşşar Esed yönetimi, Hama'ya destek için cuma günü düzenlenen protestolarda 24 kişiyi daha öldürdü. Hama'da bir hafta içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 300'ü buldu. Suriyeli aktivistlere göre halk isyanlarındaki ölü sayısı 2 bini aştı.

Hükümet güçlerinin yeniden kontrolü ele geçirdiği belirtilen Hama'da, insani durumun felaket boyutuna ulaştığı kaydediliyor. Associated Press haber ajansına konuşan bir Hama sakini, kentteki manzarayı, "Fırınlar ve eczaneler dahil her yer kapalı. Tıbbi malzeme tükenmek üzere ve elektrik olmadığından gıdalar da bozuluyor. Hasta insanlar var. İnsülini biten diyabet hastaları var. İnsanların nasıl bitkin düştüğünü ve dehşet içinde olduklarını hayal bile edemezsiniz." sözleriyle anlattı. Saldırılarda yaralanan Suriyelilerin ekipman ve ilaç yetersizliği sebebiyle öldüğü ifade ediliyor. Bir başka Hama sakini de insani durumun her geçen gün kötüleştiğini dile getirerek, "Bugün hayattayız, ancak yarın ne olur bilmiyoruz." diyerek çaresiz olduklarını belirtti. Kentin 600 bin olan nüfusunun dörtte birinin kaçtığı belirtilirken, halkın, camilere dahi gitmeye korktuğunu çünkü ordunun buraları hedef aldığı ileri sürülüyor. Tank ateşinin devam ettiği cuma günü vurulan hedefler arasında bir hastanenin de olduğu iddia edildi. (Zaman) 

HABERE YORUM KAT