1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. 'Devrik Cumhurbaşkanı Salih'in Serveti 60 Milyar Dolar'
'Devrik Cumhurbaşkanı Salih'in Serveti 60 Milyar Dolar'

'Devrik Cumhurbaşkanı Salih'in Serveti 60 Milyar Dolar'

BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan raporda, Yemen'in devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in iktidarda kaldığı 33 yılda 60 milyar dolar civarında servet yaptığı öne sürüldü.

26 Şubat 2015 Perşembe 05:20A+A-

BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan raporda, ülkede istikrarsızlığa neden oldukları gerekçesiyle BMGK tarafından varlık dondurma ve seyahat yasağı yaptırımı uygulanan eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ve iki Husi liderinin faaliyetleri ve mal varlıklarına ilişkin bilgiler yer aldı.

Raporda, Yemen’de ‘siyasi krize sebep olan tarafların’ arasında bulunan devrik Cumhurbaşkanı Salih’in 33 yıllık görev süresince 60 milyar dolar servet yaptığı ifade edildi. Bu meblağ ülkenin yıllık bütçesinin beş katına tekabül ediyor.

Raporda, Salih’in mal varlıklarının büyük kısmını ülke dışına çıkardığı da kaydedildi.

BMGK’nin Yemen’de siyasi krizin çözümü ile alakalı oy birliği ile aldığı kararın ardından sunulan raporda, Salih’in aralarında nakit, mülk, hisse senedi, altın ve mücevher olarak muhafaza ettiği mal varlıkları Yemen'in önde gelen 5 işadamının da yardımıyla en az 20 ülkeye transfer ettiği belirtildi.

Raporda, Salih’in Cumhurbaşkanlığı’na 1978 yılında geldiğinden 2012 yılında devrilene kadar her yıl yaklaşık 2 milyar dolar servet topladığı belirtildi.

Ali Abdullah Salih, ülkede 11 Şubat 2011 yılında meydana gelen protestolar sırasında yaşanan karışıklıkların ardından Körfez İşbirliği Teşkilatı (KİK) ile imzalanan anlaşmayla 2012'de görevini yardımcısına devrederek ülkeden ayrılmıştı.

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de son dönemde artan çatışmalar ve istikrarsızlığın sebepleri arasında Ali Abdullah Salih de gösteriliyor.

AA

HABERE YORUM KAT