1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Devletin ve PKK’nın Provokasyonlarına Dikkat”
“Devletin ve PKK’nın Provokasyonlarına Dikkat”

“Devletin ve PKK’nın Provokasyonlarına Dikkat”

İmralı’daki PKK lideri, dokuz can alan Hakkâri saldırısında provokasyon ihtimaline dikkat çekti: "PKK’ye sızmış JİTEM-kontra tarzı bir eylem olabilir ."

20 Eylül 2010 Pazartesi 14:20A+A-

İmralı'da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan, dokuz kişinin yaşamını yitirdiği Hakkari'deki patlamaya ilişkin ilginç açıklamalarda bulundu. "Olayı duyduğumda şok oldum, şu andaki ruh halim kaos gibi, anlamaya çalışıyorum" diyen Öcalan, saldırı konusunda devletten de PKK'dan da "şüphe duyduğunu" söyledi. PKK'yı ilk kez bu kadar açıktan suçlayan Öcalan, "Halkımız, sadece devletten gelen provokasyona değil, PKK kaynaklı provokasyonlara karşı da uyanık olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Öcalan, sözleri arasında yine İran'ı da suçlarken imamların öldürülmesiyle ilgili de imamları suçladı ancak öldürülmelerine karşı olduğunu belirtti. Öcalan'a göre Hizbullah'ın geçmişte yaptığı fiziki soykırımı bugün Diyanet'in imamları manevi soykırım olarak yapıyor!

Fırat Haber Ajansı'nda yayımlanan habere göre, avukatlarıyla haftalık olağan görüşme yapan Öcalan, özetle şunları söyledi:

Başbakan ve Genelkurmay acele etti

"Hakkari'deki patlamaya ilişkin Başbakan'ın ilk saatlerde yaptığı açıklamalarda hızlı bir şekilde PKK'yi hedef göstermesi ilginç. Yine aynı şekilde Genelkurmay Başkanlığı da olaydan hemen sonra jet bir açıklamayla örgütü sorumlu tuttu. Nasıl böyle yapıyorlar, bunu nasıl göze alıyorlar, ne yapmaya çalışıyorlar? Burada söylemek istediğim bunun ağır siyasal sonuçlarıdır, bunun altından nasıl kalkacaklar? Daha sonra PKK'nın yapmadığı anlaşıldığında Genelkurmay bunun siyasi sorumluluğunu nasıl taşıyacak, bunun altından nasıl kalkacak, kamuoyunu nasıl ikna edecek? Genelkurmay ve Başbakan'ın böyle alelacele açıklama yapması ilginç.

PKK içine sızmış JİTEM olabilir

Ben bu olaya daha temkinli yaklaşıyorum, ihtimallere göre şartlı değerlendireceğim bu olayı. Bu patlamaya ilişkin şöyle düşünüyorum. Bu, PKK içerisine sızmış JİTEM-kontra tarzı bir ekibin işi de olabilir. Yine PKK içinde yönlendirilen başıboş bir grubun işi de olabilir, bunlar iyiniyetli olabilir ancak kendileri durumdan vazife çıkarıp eylem yapmış olabilirler. Batman'da Salih Özdemirlerin olayı gibi olabilir de.

Şok oldum, ruh halim kaos içinde

Bakın ben ihtimaller üzerine konuşuyorum. Devlet içerisinde devletten kaynaklı bir olay da olabilir. Genelkurmay ya da hükümetin bilgisi dahilinde olmuş olabilir. Yine Genelkurmay ve hükümetin bilgisi dahilinde olmayabilir, Genelkurmay ve hükümetin bu olayları engellemeye gücü yetmemiş olabilir de. Her iki durum da oldukça vahimdir. Tehlikeli sonuçlar doğurur. Ben bu olayı duyduğumda şok oldum, şu andaki ruh halim kaos gibidir, anlamaya çalışıyorum.

İmralı'daki görüşmeleri bombaladılar

Burada hedef, benimle yapılan görüşmeler de olabilir. Burada oldukça anlamlı görüşmeler oldu. Çok anlamlı sonuçları da olabilirdi. Tam bu esnada Hakkari'de bu patlamanın olması oldukça düşündürücüdür. Bu olay çok yönlü araştırılmalıdır. Yine belirtiyorum, ben bu olayla ilgili ihtimallere göre şartlı konuşuyorum. Bir tarafı peşin hükümle suçlamıyorum, çünkü bir tarafa yüklenmek için elimde veriler yok, genel gelişmelere göre değerlendirme yapıyorum. Bu olayı PKK'nın içinde de, devletin içinde de birileri gerçekleştirmiş olabilir. Ben iki tarafa da şüpheci yaklaşıyorum.

Çift taraflı provokasyona dikkat

Halkımız çift taraflı provokasyonlara karşı uyanık olmalı, sadece devletten gelen provokasyona değil PKK kaynaklı provokasyonlara karşı da uyanık olmalıdır. İşte PKK tarihinde biliniyor, en iyi örneği Hogir'dir. Hogir, on sene içimizde kaldı ve binlerce gerillanın-sivilin ölümünden sorumludur. Bu ve benzeri örnekler çoktur. O yüzden provokasyonlara karşı herzaman dikkatli olunmalıdır.

Mesaj vermek istiyorlar

Benim burada yaptığım görüşmeler oldukça anlamlı görüşmelerdi, anlamlı sonuçları olabilirdi, buna inancım vardı. Bu görüşmeler sırasında hükümetten veya Genelkurmay'dan bağımsız bir şekilde böylesi bir eylemin yapılması, "sizin yaptığınız görüşmeler fasa-fisodur. Bak, ben istediğim zaman sizin çalışmalarınızı engelleyebilirim, sabote edebilirim, aldığınız kararları boşa çıkarabilirim" mesajıdır. Burada amaçlanan, bu görüşmeleri sabote etmek olabilir.

İsim vermek istemiyorum ama İran...

Burada hükümete, AKP'ye düşen görev, bu olayın üzerine kararlı bir şekilde gitmek ve sorumluları açığa çıkartmaktır. Önümüzdeki dönemdeki gelişmeler, hükümetin bu konudaki iradesine bağlıdır. Bu kadar önemli görüşmelerin olduğu bir aşamada Hakkari'deki bu patlamanın yaşanması düşündürücüdür. Bu patlama, cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarından biridir. Bu patlama devletten ve PKK'den kaynaklı olabileceği gibi, başka devletlerden de kaynaklanmış olabilir. İran gibi devletlerin parmağı da olabilir, isim vermek istemiyorum, herhangi bir devletin PKK kılığıyla yaptığı bir eylem de olabilir.

Erdoğan konusunda hassasım

Ben burada Sayın Başbakan'a da haksızlık etmek istemiyorum. Sayın Başbakan konusunda hassasım. Bu konuda kesin yargıyla konuşmak istemiyorum. Başbakan hakkında kesin bir yargıda bulunmak istemiyorum. Ancak Kürt sorununu gerçekten çözmek istiyorsa bu türden olayların-provokasyonların peşini bırakmamalıdır.

İmamlar manevi soykırım yapıyor ama onları öldürmeyin

Bu son saldırıların yanında iki imamın öldürülmesi gibi cinayetler de yaşanıyor. Bu konulara dikkat edilmelidir. Din konusunda da şunları belirtebilirim. Geçmişte Hizbullah ile fiziki soykırım, bugünkü manevi soykırım Diyanet imamları aracılığıyla yapılmaktadır. Hizbullah'ın yerini bugün Diyanet almıştır. Bugün yaptıkları manevi-dini soykırımdır. Halkımız bugün faşist-devletçi propaganda yapan imamlara rağbet etmemelidir, bunlar öldürülsün demiyorum, bunu doğru da bulmuyorum ama bu tür imamlardan uzaklaşmalıdır, onları yalnız bırakmalıdır."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum