1. HABERLER

  2. HABER

  3. Devlet Öldürdü; Meclis Araştıracak!
Devlet Öldürdü; Meclis Araştıracak!

Devlet Öldürdü; Meclis Araştıracak!

Başbakan’ın Cumartesi Anneleri’yle görüşmesi sonrası Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde çalışacak ‘Faili Meçhulleri İnceleme Komisyonu’ göreve başladı.

10 Şubat 2011 Perşembe 14:03A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta sonu Cumartesi Anneleri'yle Dolmabahçe'de yaptığı görüşmede gündeme gelen faili meçhullerin akıbetinin araştırılması için, TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde çalışacak "faili meçhulleri inceleme komisyonu" kuruldu. Komisyon ilk olarak Kırklareli İğneada'daki jandarma bölgesinde kaybolan Tolga Deniz Ceylan dosyasını ele alacak.

AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül'ün başkanlığı'na seçildiği komisyonda AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, AKP İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal görev yapacaklar. Taraf'a konuşan Komisyon Başkanı Zafer Üskül, çalışma yöntemlerine ilişkin şu bilgileri verdi: "İlk komisyon toplantımızda üyeler çeşitli gazete haberlerini okudular. Sonra nerelerden bilgi alabileceğimiz üzerinde durduk. Dosyalardaki konularla ilgili olarak jandarma, polis, nüfus idaresi gibi yerlerden gerekli bilgiler istenecek. Söz konusu soruşturma ve kovuşturmayla ilgili olarak savcılıktan da bilgi alacağız. Tanıklar da dinlenecek. Bu süreçte Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı da çalışmalarımıza destek verecekler. Bilgi edinme sürecini hızlandırmak için de yazışma yerine faks gibi daha hızlı yöntemleri kullanarak olabildiğince kısa sürede sonuca ulaşmak için elimizden geleni yapacağız."

Savcılıklar göreve çağrılacak

Komisyonun seçime kadar mümkün olduğunca çok dosyayı incelemek için elinden geleni yapacağını kaydeden Üskül, "İncelenen konularla ilgili olarak bugüne değin resmi makamların ulaştığı bilgilerin üzerine komisyonumuzun çalışmaları sonucunda kendi ulaştığı bilgiler de eklenecek. Sonuçta da, zanlı tesbit edildiği takdirde adli makamlara suç duyurusunda bulunulacak" dedi.

Tolga'nın annesi dinlenecek

Cumartesi Anneleri'nin, Başbakan ile yaptıkları görüşmede içerisinde kayıplara dair tanıklıkların ve ifadelerin yer aldığı kalınca bir dosya sunduğunu kaydeden Üskül, şunları kaydetti: "Biz de bu dosyadan hareket ederek, sondan başlamayı uygun gördük. İlk olarak İğneada'da kaybolduğu iddia edilen Tolga Baykal Ceylan dosyasını ele alacağız. Muhtemelen ilk toplantımız önümüzdeki hafta başında olacak. Ceylan'ın annesini de komisyona davet ederek dinlemeyi planlıyoruz."

BDP ve CHP'den tepki

TBMM Genel Kurulu'nda CHP'nin faili meçhuller ve gözaltındaki kayıplarla ilgili araştırma komisyonu kurulması yönündeki grup önerisinin görüşmeleri sırasında BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül arasında 'faili meçhul' tartışması yaşandı. Kaplan, komisyonda BDP'li Akın Birdal'ın görevlendirilmemesine tepki gösterdi. Kaplan Üskül'e "Sana istifa etmek yakışır ya çeker gidersin ya halk hesabını sorar" derken Üskül, "Hiç kimseden alacak dersim yoktur. Hiçbir üyeye ayrıcalık göstermedim. Siz üzüm mü yemek istiyorsunuz bağcıyı mı dövmek istiyorsunuz?" diye karşılık verdi. CHP'li komisyon üyesi Ahmet Ersin de "Cumartesi Anneleri yıllardır toplanıyor ancak Başbakan 8 yıldır sessiz çığlıklarını duymadığı Cumartesi Anneleri'yle seçim döneminde sömürmek için görüştü. Komisyon da Başbakan'ın talimatı ardından kayıp Ceylan için alt komisyon kurdu. İnsan Hakları Komisyonu Başbakan'ın 'tak-şak' komisyonu, talimatla çalışıyor" dedi.

(MELİH ALTINOK / TARAF)

HABERE YORUM KAT