1. HABERLER

  2. HABER

  3. Devlet, Çocuklarını Ailelerinden Alabilirmiş!
Devlet, Çocuklarını Ailelerinden Alabilirmiş!

Devlet, Çocuklarını Ailelerinden Alabilirmiş!

Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, "İlköğretim çağındaki çocukları okula gönderilmezse devlet o çocuğu ailesinden alabilir.” dedi.

23 Ekim 2010 Cumartesi 12:13A+A-

Çocuklarını ilköğretime başörtülü göndermede ısrar eden velilerin çocukları ellerinden alınırmış. Bu açıklama AK Parti Mersin milletvekili Zafer Üskül'den geldi.

 

Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, ilköğretim çağındaki çocuklarını başörtülü olarak okula göndermekte ısrar eden aileleri uyardı. Üskül, "Bu iş daha ileriye giderse devlet o çocuğu ailesinden alabilir" dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Hürriyet gazetesine konuştu. Üskül; medyada yer alan Adana, Konya ve Mersin'de ilköğretimde yaşanan başörtüsü konusunu değerlendirdi. Söz konusu çocukların velilerinin "Bu çocuk okuyacak" sözünü anımsatan Üskül, şöyle konuştu:

"Doğru, bu çocuk okuyacak. İlköğretim zorunlu, mutlaka okula gidecek. Ancak devletin koyduğu kurallara uyarak gidecek. 18 yaşını henüz doldurmamış çocuk ve gençlerin gittiği okullarda, ilköğretimde ve ortaöğretimde devlet düzeni kurmakla ve kurallar koymakla yetkilidir. Zaten anne babalara düşen yükümlülük de o kurallara uygun biçimde çocuklarını okula göndermektir. Bu konuda taviz verilemez. Taviz verilmesi demek o çocukların eğitim hakkının engellenmesi demektir. Aileler mevzuata karşı koymakta direnirlerse suç işliyorlar demektir. Valilerin görevlerini yapması gerekir."

Devlet, Çocuğu Ailesinden Alır!

"Bu iş daha ileriye giderse, aile çocuğu baskı altına alırsa çocuk aileden alınır. Bu yetkiler devletin elindedir. Tabii bunlar aşama aşama uygulanacak şeyler. İdare önce veliyi ikna etmeye çalışır. Şu anda yapılan bu. İkna olmazlarsa cezalar var. Çocuk aynı zamanda aile içinde baskı altındaysa ve öğrenim özgürlüğü engelleniyorsa devlet o çocuğu aileden alır ve öğrenim görmesini sağlar."

Özgür-Der: Asıl Provokatör Yasakçı Devlettir!

Özgür-Der, dün yaptığı açıklamada çocuklarını ilköğretime başörtülü göndermek isteyenlerin provokasyon yaptıkları yönündeki iddialara sert çıkarak asıl provokatörün yasağı uygulamakta olan devletin kendisi olduğunu belirtmişti. Özgür-Der'in açıklaması için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

12 Yorum