1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Devlet Anadilde Eğitime Başlayacak!”
“Devlet Anadilde Eğitime Başlayacak!”

“Devlet Anadilde Eğitime Başlayacak!”

Irak Cumhurbaşkanı Talabani, devletin beş yıl içinde yasalar bazında anadil sorununu çözeceğini söyledi: Türkiye bu amaçla Kürtçe bilen personel yetiştirilmesine hız verdi.

24 Aralık 2010 Cuma 11:24A+A-

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, önceki gün İstanbul'da görüştüğü BDP ve DTK temsilcilerine Türkiye'deki devlet yetkilileriyle görüştüğünü, yetkililerin "Beş yıl içinde anadil konusundaki yasal düzenlemeleri hayata geçirme çalışmaları yapıyoruz" dediğini aktardı. Talabani, Türkiye'nin bu amaçla Kürtçe bilen eleman ve personel yetiştirilmesine hız verdiğini, bu elemanların bir çoğunun da K. Irak'taki üniversitelerde eğitim gördüğünü söyledi. Talabani bir avukatı aracılığıyla İmralı'ya gönderdiği mektupta Abdullah Öcalan'a "Kesinlikle haziran seçimlerine kadar ateşkesi bozma. Sabırlı ol, bekle" dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Demokratik Toplum Koordinasyonu (DTK) Eşbaşkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve BDP Milletvekili Sırrı Sakık'ın önceki gün Çırağan Sarayı'nda yaptıkları kritik buluşmanın detaylarına Taraf ulaştı. Talabani'nin talebi üzerine gerçekleşen görüşmede ağırlıklı olarak ateşkes süreci ve DTK'nın dile getirdiği iki dilli yaşam projesi ele alındı. Oldukça sıcak ve samimi bir havada geçen toplantıda Talabani, öncelikle DTK'ya her türlü şiddet veya şiddeti anımsatan söylem ve projeden vazgeçmeleri uyarısında bulundu.

DTK'ya şiddeti reddet uyarısı

Talabani, "Türk hükümetine göre DTK ülkeyi geriyor. Bu nedenle DTK her türlü şiddeti içeren uygulama ve söylemi açık bir dille reddetsin. Bu bizi uluslararası kamuoyu önünde de zora sokar" dedi. Bunun üzerine söz alan Ahmet Türk ise "Bizim tek amacımız toplumu ve devleti demokratik dönüşüme tabii tutmaktır. Bu amaç dışında gizli veya açık bir gündemimiz, talebimiz yok" dedi. Talabani, konuşmasında DTK'nın demokratik ve insani tüm taleplerini desteklediğini belirtince Sırrı Sakık, "Türkiye'deki yüzde 10'luk seçim barajı demokratik mücadelenin önünü kesiyor" diye görüşünü açıkladı.

Yasal düzenleme yapılacak

Talabani son günlerde tırmanan iki dilli yaşam tartışmalarına ilişkin ise özetle şunları söyledi: "Ben devlet yetkilileriyle görüştüm. Bana 'Türkiye beş yıl içinde yasalar bazında, yasal zeminde bu anadilde eğitim sorununu çözecektir' dediler. Kürtçe de bu sürede seçmeli dil olarak müfredata girecek. Türkiye bu amaçla Kürtçe bilen eleman ve personel yetiştirilmesine hız verdi. Bu eleman ve personellerin bir çoğuda K.Irak'taki üniversitelerde yetiştiriliyor. Ocak ve şubat aylarında da bir iki yasal düzenleme yapılacağını söylediler."

Öcalan'a sabır mektubu

Talabani, görüşme sırasında Kürt sorununun barışçıl çözümüne ilişkin görüşlerini yineledi. Açılımın boş olmadığını, hükümetin çaba gösterdiğini savunan Talabani, bu amaçla İmralı'da bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'a bir mektup gönderdiğini de ifade etti. Talabani bir avukatı aracılığıyla gönderdiği mektupta Öcalan'a "Devlet yetkililerine Öcalan samimi dedim. Şiddet en çok Kürtleri yıprattı. Kesinlikle Haziran 2011 seçimlerine kadar ateşkesi bozma. Sabırlı ol, bekle. Kesinlikle savaş kararı çıkarma" dediğini aktardı.

(Hekim Sarı / Taraf)

HABERE YORUM KAT