1. HABERLER

  2. HABER

  3. Depremzedelere Aylık Bağlanacak
Depremzedelere Aylık Bağlanacak

Depremzedelere Aylık Bağlanacak

Hükümet, Van depreminde hayatını kaybeden veya yaralanan çalışanlara ölüm ve malul aylığı bağlayacak. Maaştan faydalanabilmek için vatandaşların yalnızca 30 gün sigorta primini bildirmiş olması yeterli olacak.

04 Kasım 2011 Cuma 20:29A+A-

Van'da meydana gelen deprem felaketinin ardından birçok vatandaş, maddi manevi büyük zarar gördü.

Deprem, kiminin evini yıktı, kimi sevdiklerini kaybetti, kimiyse sağlığını...

Hükümet depremin hemen ardından bir dizi çalışmaya imza attı. Önce işverenin sigorta primleri 1 yıl ertelendi, kısa çalışma ödeneği devreye sokuldu ve Van'da 5 bin kişinin istihdamıyla ilgili çalışmalar başlatıldı.

Yeni bir müjde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi.

Çelik, çalışan depremzedelere maaş bağlanacağını duyurdu.

Depremzedeler için ayrıcalık yapılarak kanunun öngördüğü 5 yıl prim ödeme ve prim borcu bulunmama şartlarına bakılmayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "30 gün primi bildirilen vatandaşlarımızın ölenlerin yakınlarına ölüm aylığı, malul kalan vatandaşlarımıza malullük aylığı bağlanacaktır." dedi.

Ölüm ve maluliyet aylıklarının sınırları eş ve çocuk durumlarına göre değişiklik gösterecek.

Bakan Çelik, "Maluliyet aylığı olarak 640 TL, eğer işçi ise. Esnaf ise 549 TL, memura ise 786 TL olarak belirlendi. Bu rakamları verebiliriz. Ama değişken olduğunu belirtmek istiyorum." şeklinde konuştu.

Ayrıca yaralanan ve sakat kalanlara verilecek protez, ortez araç ve gereç bedelleri için katılım payı alınmayacak. (TRT) 

HABERE YORUM KAT