1. HABERLER

  2. HABER

  3. Deprem 600 Bin Kişiyi Etkiledi
Deprem 600 Bin Kişiyi Etkiledi

Deprem 600 Bin Kişiyi Etkiledi

Van Valisi Münir Karaloğlu, Van’ın merkez köylerindeki konutların yüzde 55’inin, Erciş ve köylerindeki konutların yüzde 28’inin yıkık ve ağır hasarlı olduğunu söyledi.

16 Aralık 2011 Cuma 01:29A+A-

Vali Karaloğlu, Van’da devam eden kesin hasar tespit çalışmalarının çok önemli olduğunu, elde edilen verilerin vatandaşlara konteyner ve kalıcı konut verilirken kullanılacağını belirterek, Van merkeze bağlı 93 köyde, Erciş merkezde ve köylerinde kesin hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını ve askıya çıkarıldığını bildirdi. Kendilerinin otobüs ve uçakla çeşitli illere göndererek kamu misafirhanelerinde ağırladıkları 15 bin kişi olduğunu ifade eden Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Van ve Erciş’te kullanılan cep telefonu miktarında, sinyal veren cep telefonu miktarında da yüzde 30 azalma var. Bu şu demek, Van merkez ve Erciş’in nüfusunda yüzde 30 azalma var. Depremden etkilenen toplam nüfus ise 600 bin civarında.”

Öte yandan; Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van ve Erciş’te 3 bin kalıcı konutun temellerinin atıldığını belirterek, “Depremzedelerimiz gelecek kışa kalıcı konutlarında girecekler. Ağustos sonu olarak bunu planlıyoruz” dedi.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT