1. HABERLER

  2. HABER

  3. Demokratik Özerkliğin Ayrıntıları da Açıklandı
Demokratik Özerkliğin Ayrıntıları da Açıklandı

Demokratik Özerkliğin Ayrıntıları da Açıklandı

KCK Yürütme Konseyi, Diyarbakır’da ilan edilen ‘demokratik özerkliğin’ ayrıntılarını açıkladı: Öz savunma gücü oluşturulsun, polis olmasın, gençler askere gönderilmesin.

20 Temmuz 2011 Çarşamba 11:22A+A-

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) geçen hafta Diyarbakır’da açıkladığı “Demokratik Özerkliğin” ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. KCK Yürütme Konseyi, dün açıkladığı bildirgede özerkliğin 8 madde halinde hayata geçeceğini kaydetti. Devlet tarafından kabul edilmesi istenen maddeler şunlar: “öz savunma”, “siyasi”, “hukuki”, “kültürel”, “ekolojik”, “ekonomik”, “diplomatik” ve “sosyal.”

“Demokratik Ulus Çözümünde Demokratik Özerklik” adını taşıyan bildirgedeki bazı maddelerin ayrıntıları şöyle:

» Öz Savunma: Kürt sorununun demokratik çözümünde bir anlaşmaya varılmayana kadar Kürt gençlerinin askere gitmemesi isteniyor. Ordunun sadece sınırların savunmasını yapan bir kurum olarak kalmasını isteyen KCK, polisin de görev yapmasına karşı. Buna karşı halkın kendi öz savunmasını oluşturması isteniyor.

» Kültürel: Dil ve kültür asimilasyonuna son verilmesinin istendiği bu maddede, Kürt coğrafyasında yaşayan tüm halkların kendi öz kimlikleri ile kültürlerini geliştirme haklarının tanınması talep ediliyor.

» Hukuki: Antidemokratik yasaların tümden kaldırılmasının istendiği bu maddede yeni anayasa talebiyle birlikte hiçbir ayrıma yer vermeksizin herkesin yasalar karşısında eşit olduğu ilkesine bağlı kalınması isteniyor.

» Ekolojik: Bölgedeki HES projeleri ve baraj yapım çalışmalarının durdurulmasını isteyen KCK, ormansızlaştırma planlarına ve çarpık kentleşmeye karşı acilen tedbir alınmasını istiyor.

» Ekonomik: Yoksulluğa karşı etkin mücadelenin gerekliliğine dikkat çekilen bu maddede adil paylaşımın önemine vurgu yapılıyor. Devlete vergi verilmemesini isteyen KCK, özerk ekonomik sistemin esas alınması çağrısı yapıyor.

» Siyasi: Kararların doğrudan halk tarafından alınması için yerel meclislerin kurulmasının gerekliliğine dikkat çeken KCK, demokratik sistemin bu şekilde hayata geçebileceğine inanıyor. Bu amaçla demokratik komünler ve meclislerin oluşturulması şart koşuluyor. Ayrıca demokratik ulus bütünlüğü çerçevesinde bölgede yaşayan Asuri- Süryani, Ermeni, Arap, Azeri vb. tüm toplumsal kesimlerin örgütlenme özgürlüğünün sağlanması isteniyor.

» Sosyal: Toplumun kendi zenginliğiyle yaşamasını esas alan ve anadiliyle toplumsal ilişki düzenini geliştiren bir yaşam biçimi isteniyor. Bu açıdan iki dilli yaşam sisteminin geliştirilmesi talep edilip, anadilde eğitim şart koşuluyor.

Kaynak: Taraf

HABERE YORUM KAT