1. HABERLER

  2. HABER

  3. Demirtaş: Diyalog AKP’yi Yıpratmaz!
Demirtaş: Diyalog AKP’yi Yıpratmaz!

Demirtaş: Diyalog AKP’yi Yıpratmaz!

BDP lideri Demirtaş, PKK-MİT görüşmesi hakkında konuştu: Hükümet aleyhine kullanılmamalı. Diyalog AKP’ye güç kazandırır.

15 Eylül 2011 Perşembe 11:09A+A-

MİT-PKK ses kaydının ortaya çıkmasına BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Hiç kimse AKP’yi diyalog yaptı diye yıpratmaz, aksine AKP bundan güç alır” dedi.

Diyarbakır Kayapınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen BDP’nin grup toplantısında konuşan Demirtaş, MİT ile PKK arasındaki ses kayıtlarının muhatapları tarafından sahiplenilmesi halinde saygı duyacaklarını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamuoyunda kıyametler kopmuyor. İnsanlar diyaloğu, müzakereyi yapılması gereken akılcı yollar olarak görüyor” diyen Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir grup ırkçı dışında hiç kimse diyaloğa karşı çıkamaz. Hiç kimse AKP’yi diyalog yaptı diye yıpratmaz, bundan güç alır. Bu nedenle de ortaya çıkan ses kayıtları ile ilgili gelişen atmosferin doğru değerlendirilmesi gerekir.”

Öcalan’a tecrit siyasi şantaj

İmralı’da Abdullah Öcalan’la avukatlarının görüştürülmemesini de eleştiren Demirtaş, “Bir devletin 50 gündür kendi adasına gidemediğini, şiddetli rüzgâr ve kosterin bozuk olduğu gerekçelerinin inandırıcı olmadığını, siyasi şantaj yapıldığını’’ iddia etti. Demirtaş, şöyle devam etti:

“Adalet Bakanı tecridin gerekçesini açıklamalı. Şu saatten sonra artık İmralı’ya heyet gitsin, görüşsün demiyoruz. Artık sayın Öcalan’ın özgürlüğünü istiyoruz. Kürt sorununu çözme konusunda samimiyseniz yol, yöntem budur. Kürt halkının muhataplarını muhatap almadan sorun çözülmez. ‘Kürt sorunu bitmiştir’ deme yetkisi sadece Kürt halkına aittir. KCK operasyonu onları tatmin etmiyor ki bir halkı topyekun cezaevlerine koymaya çalışıyorlar. Bu siyasi operasyonlar AKP’yi bitirecek. Biz tutuklandıkça çoğalacağız, bizi tasfiye etmeye çalıştıkça büyüyeceğiz, hodri meydan diyoruz.”

(Remzi Budancir / Taraf)

HABERE YORUM KAT