1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davaların Masraflarını Hollanda Karşılayacak
Davaların Masraflarını Hollanda Karşılayacak

Davaların Masraflarını Hollanda Karşılayacak

Özgürlük Filosu'na katılan vatandaşlarının kaçırılmasına tepki gösteren Hollanda: “İşgalci aleyhine açılacak davaların masraflarını biz ödeyeceğiz.”

22 Haziran 2010 Salı 16:25A+A-

Hollanda Hükümeti, Gazze Kuşatmasını Kaldırmak İçin Avrupa Girişimi Koordinatörü Emin Ebu Raşid'e, işgal rejiminin 31 Mayıs'ta Özgürlük Filosu'na saldırıp kaçırdığı Hollandalı vatandaşların işgal rejimi aleyhine açacakları davaların masraflarını hükümetin üstleneceğini söyledi.

Ebu Raşid konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Ben ve Hollanda vatandaşı bir bayan uluslararası hukuk uzmanı iki avukat aracılığıyla kaçırılmak ve avukatsız tutuklanmak suçundan işgal rejimi aleyhine dava açtık. Hakkı olmadığı halde uluslararası sularda kaçırılmamız nedeniyle maruz kaldığımız maddi ve manevi zarardan dolayı da işgal rejiminden tazminat talep ettik".

Ebu Raşid sözlerini şöyle sürdürdü: "İşgal rejimi aleyhine dava açtıktan yirmi dört saat sonra Hollanda Dışişleri Bakanlığı bize masrafların hükümet tarafından karşılanmak istendiğini duyurdu".

Özgürlük Filosu'nda bulunan vatandaşları için resmi ve sivil düzeyde her türlü duyarlılığı gösteren Hollanda, Özgürlük Filosu'na yapılan saldırının ardından işgal rejimini en ağır şekilde eleştirmiş, yapılan hukuksuz saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu duyurmuştu. Hollanda basını da baştan beri gelişmeleri takip etmiş, filoda bulunan vatandaşlarıyla birçok röportaj ve görüşme yapmış, onların havaalanında ve Hollanda parlamentosunda yaptıkları basın toplantılarına iştirak edip anlattıklarını ayrıntılı bir şekilde Hollanda vatandaşına duyurmuştu. (FEM)

HABERE YORUM KAT