1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dargeçit'teki Kazılarda 4. Cesede Ulaşıldı
Dargeçitteki Kazılarda 4. Cesede Ulaşıldı

Dargeçit'teki Kazılarda 4. Cesede Ulaşıldı

Dargeçit'te 1995 yılından bu yana kayıp oldukları iddia edilen 6 kişinin bulunması çalışmaları kapsamında üçüncü kez kazı yapıldı.

24 Şubat 2012 Cuma 16:15A+A-

Mardin'in Dargeçit ilçesinde, Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı'nın talimatıyla, 1995 yılından bu yana kayıp oldukları iddia edilen 6 kişinin bulunması çalışmaları kapsamında üçüncü kez kazı yapıldı. Bugün yapılan kazılarda dördüncü cesede ulaşıldı.

Ilısu Barajı yolundaki Bağözü köyünde bulunan ve daha önce kayıp yakınlarının şüphe üzerine kendi çabalarıyla yaptığı kazıda 2 yanmış kemik parçasının bulunduğu kuyuda, çarşamba günü yapılan kazı çalışmalarında insana ait üç insana ait 2 kafatası ve üç ceset çıkarılmıştı. Cesetlerle birlikte elbise parçaları da bulunmuştu.

Yeniden kazı çalışmalarına başlanan köyün dört ayrı bölgesinde güvenlik kordonu oluşturuldu. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı köyde Dargeçit Cumhuriyet Savcısı'nın gözetiminde, olay yeri inceleme ekiplerinin kepçe ile yürüttüğü çalışmaları İHD heyeti de izledi. Kayıp yakınları ve köylülerin de uzaktan izlediği kazı çalışmaları akşama kadar devam edecek.

Sabah saatlerinde köy meydanındaki kuyularda kazı yapan savcılık burada herhangi bir bulgu bulamayınca Dargeçit Belediyesi'nden emekli mezarlıklar memurunun gösterdiği yerde bu sefer kazı çalışmalarını yaptı. Köyün girişindeki mezarlığın yanındaki yolda yapılan kazıda ise bir kişiye ait cesetler bulundu. Kazıda birkaç parça kumaş parçası da çıktı.

Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995'te jandarma tarafından 2-6 Kasım 1995 tarihlerinde gözaltına alındıkları öne sürülen Abdullah Olcay (20), Mehmet Emin Aslan (19), Nedim Akyön (16), Abdurrahman Coşkun (21), Davut Altınkaynak (13) ve Seyhan D.'nin (14) yakınları, kayıp oldukları iddia edilen bu kişiler için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. (Cihan)

HABERE YORUM KAT