1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Darbecilik Ne Zaman Gazetecilik Oldu?
Darbecilik Ne Zaman Gazetecilik Oldu?

Darbecilik Ne Zaman Gazetecilik Oldu?

Radikal Yazarı Orhan Kemal Cengiz, bir okurunun eleştirisi üzerinden Odatv ve Ergenekon'la bağlantısı üzerine çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

10 Ekim 2011 Pazartesi 13:09A+A-

Radikal Yazarı Orhan Kemal Cengiz, bir süredir Odatv iddianamesinin içini boşaltmak için canla başla kalem oynatan "kalemşörlere" hukuk dersi verdi.

Gazeteciliğin nerede başlayıp nerede bittiğini, odatv iddianamesinin asıl bam telinin neresi olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.

İşte Radikal Yazarı'nın hala anlamayanlar için odatv iddianamesinin bam telini anlattığı yazısının ilgili bölümü;

Cuma günkü makalemde Eyüp Can’ın benden Oda TV iddianamesi konusunda yazı yazmamı istediğini söylemiştim. Bazı okurlardan gelen mesajları okuyunca, Oda TV iddianamesinin popüler algıda nasıl yer ettiğini de anlamış oldum. Mesela bir okurum, mealen şöyle diyor: “Siz de itiraf etmişsiniz ‘talimatla’ yazı yazdığınızı. Maaş bordronuzu da bu itirafınızın altına eklersek, buradan dört dörtlük bir ‘Radikal’ örgütü çıkarılabilir...”

EYÜP CAN YAZ DEDİ AMA İÇERİK SÖYLEMEDİ

Aslında okurun yaptığı ‘nazire’, neyin gazetecilik, neyin kara propaganda olduğunu tartışmak ve Oda TV iddianamesine giriş yapmak için iyi bir başlangıç sunuyor.
Eyüp Can’ın bana verdiği ‘talimattan’ başlayalım. Eyüp benden Oda TV konusunda yazı yazmamı istedi. Ama yazının içeriğine ilişkin bir şey söylemediği gibi, muhtemelen ne yazacağımı da bilmiyor. Benden istediği şeyin bir gazetecilik faaliyeti olduğuna şüphe yok.

GRİ ALAN

Şimdi, konumuza gelmek için bazı spekülasyonlar yapalım. Eyüp benden bu şekilde değil de, içeriğini de ‘sipariş’ ederek bir yazı istemiş olsun. Mesela, ‘iddianamede adı geçen şu kişileri suçlu’ veya ‘masum göstermeni’ istiyorum demiş olsun. İşte burası gazetecilik faaliyetinin bitip ‘gri alana’ geçtiğimiz yer. Bu “gri alanda” yaptığımız iş gazetecilikten çıkıp bir “psikolojik savaşa”, “kara propagandaya” dönüşüyor. Eğer başkaca faktörler yoksa, bu gri alanın da ‘kamu hukukunu’ fazlaca ilgilendiren bir tarafı olmayabilir. En fazla ‘adil yargılamayı etkilemeye’ çalışıyor oluruz veya ‘hakaret ettiğimiz’ için, karaladığımız kişiler bize karşı hakaret davası açarlar, olur biter... Yani bu gri alandayken aslında daha çok ‘gazetecilik etiği’ bakımından eleştirilecek bir yerde duruyoruz demektir.

CEZA HUKUKU ALANI

Spekülasyonumuzu bir adım daha öteye götürelim. Genel Yayın Yönetmenim bana “Kara propaganda yapma” yönünde talimat verirken bir illegal örgütten doğrudan veya dolaylı olarak talimat alıyor olsun. Mesela sonradan anlayalım ki, bütün bu kara propaganda, illegal bir örgütün programı dahilinde, belli bir sistematik içerisinde yapılıyormuş. İşte bunu saptadığımız noktada, artık yaptığımız faaliyetin ‘gri alandan’ çıkıp bütünüyle ceza hukukunun alanına girdiği yere geliyoruz.

ÖRGÜT DÖKÜMANLARI

Oda TV iddianamesine ilişkin basında çıkan eleştirel yazılara baktığımda, bu basit gerçeğin tamamiyle ıskalandığını görüyorum. Sanki iddianame, Soner Yalçın’ın yanında çalışanlara verdiği talimatların suç sayılması üzerine kurulmuş gibi anlatıyorlar.
Halbuki iddianameye baktığımızda, savcının, sanıkların ev ve işyerlerinde bulunan 14 kalem ‘örgütsel dokümanı’ esas aldığını görüyoruz. Ben bu dokümanlardan özellikle 3 tanesini önemsedim. Bunlar, ‘Ulusal Medya 2010’, ‘BİLİNÇLENDİRME’, ‘TERTEMİZ’ isimli dokümanlar.

ERGENEKON'LA BAĞLANTI

Bu dokümanlara baktığımızda bunların Ergenekon sanıklarından daha önce çıkan, Ergenekon’un temel belgeleri olarak kabul edilen ‘Ergenekon, Analiz Yeni Yapılanma Yönetim ve Geliştirme Projesi’ ve ‘Lobi’ isimli belgelerle tamamiyle aynı formatta yazıldığını ve aynı zihniyet dünyasının ürünü olduklarını görüyoruz.

Bu dokümanlar, ulusalcı basının nasıl yeniden dizayn edileceğini, Ergenekon davasının nasıl içinin boşaltılacağını, 1960 tarzı bir askeri darbenin zemininin nasıl hazırlanacağını, hükümete yönelik kara propagandanın nasıl yapılacağını vd. anlatıyor.

İşin ilginç yanı, bu dokümanlarda anlatılanlarla Oda TV’nin faaliyetleri neredeyse birebir örtüşüyor. Bu durumda iki ihtimal var. Birincisi ve savcının iddia ettiği: Oda TV, Ergenekon örgütünün medya ayağının önemli bir parçasıdır. Ya da birileri, Oda TV’nin faaliyetlerini izlemiş ve bütün bunları Ergenekon diliyle örgüt dokümanı haline getirmiştir. Kısacası, eğer bu belgeler doğruysa, cuma günü de söylediğim gibi, ortada dört başı mamur bir örgüt var demektir.

Aktif Haber

HABERE YORUM KAT