1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. "Darbeciler IŞİD Adını Kullanarak Meşruiyet Arıyorlar"
"Darbeciler IŞİD Adını Kullanarak Meşruiyet Arıyorlar"

"Darbeciler IŞİD Adını Kullanarak Meşruiyet Arıyorlar"

Darbeci Hafter’e karşı savaşan komutanlar da kirli oyuna dikkat çekti: “Ülkede IŞİD yok, bu bir senaryodur. Karşı taraf mücadeleyi kaybetti. BM’den silah alabilmek ve dünyayı bize karşı harekete geçirmek için çalışıyorlar.”

10 Mart 2015 Salı 07:40A+A-

Mısır’daki cunta lideri Abdulfettah es-Sisi ile darbeci General Halife Hafter arasındaki kirli ortaklık, Muammer Kaddafi sonrası istikrar yerine kaos rüzgarlarının estiği Libya’daki karışıklığı daha da körüklüyor. Geçtiğimiz ay 21 Mısırlı Kıpti’nin öldürülmesinin ardından Libya’daki sözde IŞİD hedeflerini bombalayan Mısır, “terörle mücadele” fikrini Hafter güçlerine kanalize etmeye çalışırken, Hafter’e karşı savaşan birliklerin komutanı ise IŞİD bahanesi ile ülkenin dış müdahaleye açık hale getirilmek istendiğine dikkat çekti.

Fecr-i Libya’ya bağlı 3’üncü Ordu, 2’inci Tugay Komutanı General Salah el-Cebu, Libya’ya gelen tüm yabancı basın mensuplarının ülkenin gerçek problemlerini görmek yerine mum ışığında IŞİD’i aradığını belirtti. Cebu, “Libya’da IŞİD yok, bu bir senaryodur. Karşı taraf mücadeleyi kaybetti. Tobruk hükümeti ve emekli General Halife Hafter savaşı kaybetti. Şimdi Birleşmiş Milletler’den silah alabilmek ve dünyayı bize karşı harekete geçirmek için çalışıyorlar. Ben eminim ki bu ülkede IŞİD yok” dedi.

Sıcak çatışmalar başlamadan önce El Kaide örgütüne bağlı Ensaru’ş Şeria grubu ile görüştüklerini dile getiren General Cebu, sayıları oldukça az olan bu grubun anlaşmaya razı edildiğini ancak Hafter’in Bingazi’ye saldırmasından sonra her şeyin değiştiğini söyledi. Cebu, ‘’Ensaru’ş Şeria’ya, onların istediği tarzda bir şeriat devletinin Libya’da olamayacağını söyledik. Şimdilerde Kaddafi rejimi kalıntıları, uyuşturucu kaçakçıları ve kökü dışarıda bazı gruplar, IŞİD kıyafeti giyerek Libya’da terör örgütü varmış izlenimi verip hedef şaşırtmaya çalışıyor. Önceliğimiz Halife Hafter ve İbrahim Cidran’a karşı savaşmak. Bu savaş bittikten sonra eğer varsa IŞİD’e karşı savaşırız. O zaman eminim ki tüm Libya halkı bizimle birlikte mücadele eder” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak

Etiketler :

HABERE YORUM KAT