1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Darbeci Baro’ya Yeni Başkan
‘Darbeci Baro’ya Yeni Başkan

‘Darbeci Baro’ya Yeni Başkan

Haliç Kongre Merkezi’ndeki İstanbul Barosu Genel Kurul Toplantısında yapılan başkanlık seçimini "askerlerin gözdesi" Ümit Kocasakal kazandı.

08 Kasım 2010 Pazartesi 05:08A+A-

Haliç Kongre Merkezi'ndeki İstanbul Barosu Genel Kurul Toplantısı'nda yeni dönem başkanını seçmek için Baro'ya kayıtlı 26 bin 97 avukattan 19 bin 816'sı  dün 65 sandıkta oy kullandı.

Muammer Aydın döneminde adı 'Darbeci Baro' olarak anılan dünyanın en büyük barosu olan İstanbul Barosu'nun başkanlığını  Ümit Kocasakal 6 bin 80 oyla kazanırken, Hukukun Üstünlüğü Grubu'nun adayı Satılmış Şahin de 4 bin 55 oyla büyük bir başarı kazanarak üçüncü oldu.  Mevcut Baro Başkanı Muammer Aydın ise, 4 bin 520 oy aldı. Başkanlık için yarışan Çağdaş Avukatlar Grubu Adayı Kemal Aytaç 3 bin 247, Katılımcı Avukatlar Grubu Adayı Mustafa Kemal Güngör 1.236, Özgürlükçü Hukuk Platformu adayı Feyzi Çelik 678 oy aldı.

"Askerlerin Gözdesi"

Kocasakal, seçim öncesinde, "avukatlık yapmayan bir baro başkanının avukatları nasıl temsil edeceği" konusunda eleştirilere hedef olmuştu. 1966 doğumlu Kocasakal, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Kocasakal ulusalcı görüşleriyle tanınıyor. Kocasakal için "Bütün askerlerin gözdesi" yorumları yapılıyor.

Kocasakal, resmî sonucun açıklanması öncesi yaptığı açıklamada, "Cumhuriyete ve onun temel değerlerine, üniter bütünlüğümüze sahip çıkacağız. İstanbul Barosu, bir siyasi partiye yandaşlık yapmayacak" dedi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum