1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danıştay'ın Başörtüsü Düşmanlığı Sabit!
Danıştayın Başörtüsü Düşmanlığı Sabit!

Danıştay'ın Başörtüsü Düşmanlığı Sabit!

Danıştay, ALES'te başörtülü adaya izin veren düzenlemeyi “fiziksel teşhiste sorun olabilir” gerekçesiyle durdurdu. YÖK’ün düzenlemesinin iptali için Danıştay’a davayı Eğitim-İş açmıştı.

19 Ocak 2011 Çarşamba 13:54A+A-

Danıştay 8. Dairesi, 2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzundaki kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) 2010 ALES sonbahar dönemi kılavuzundaki "başvuru merkezinde yapılacak başvurular" alt başlıklı A bendi ile "postayla başvurular" alt başlıklı C bendinin ve "sınava girerken adayın yayında bulundurması gereken belgeler" ana başlığı altında yer alan "bir fotoğraf" başlıklı C bendinin başı açık ve başı açık olarak sınava girilmemesi halinde sınavın geçersiz sayılacağı şeklindeki ibarelerin yer almaması nedeniyle eksik düzenleme yapıldığı gerekçesiyle iptali ve yürütmesini durdurması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Danıştay 8. Dairesi, kılavuzdaki söz konusu düzenlemelerin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu. Daire'nin kararında, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Danıştay'ın başörtüsü ile ilgili kararlarına da yer verilerek, bu anayasal ve yasal kurallar karşısında dava konusu düzenlemenin hukuken kabul edilebilir bir dayanağının olmadığı vurgulandı.

Teşhiste Güçlük Oluşacakmış!

Daire, kılavuzda başı açık fotoğraf çektirme ve sınava başı açık girilmesini zorunlu kılan düzenlemelere yer verilmemesi nedeniyle, başvuruda bulunan erkek-kadın adayların fiziksel olarak teşhislerinde güçlük oluşacağı ve sınav güvenliği açısından olumsuz sonuçlar doğabileceğine işaret etti.

Üniversitelerde başörtüsü serbestisi getiren Anayaasa değişikliğinin 2008 yılında Anayasa Mahkemesince iptal edildiği belirtilen ve mahkemenin gerekçelerine yer verilen kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 10 Kasım 2005 tarihli "Leyla Şahin" kararına da atıfta bulunuldu.

Çelik: "Bu Gerekçeye Kargalar Güler!"

Danıştay kararına ilk tepki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'ten geldi. Çelik, kararla ilgili şunları söyledi:

"Maalesef bu Danıştay'daki yasaklardan yana tavrın başka bir örneğidir. Danıştay 8. Dairesi'nin verdiği kararların ilki değildir. Hukukun üstünlüğü kavramı esas alınırken insanların saçından sakalından, başına taktığından dolayı yargılanması 2011 yılında kabul edilebilir değildir.

Kararın oybirliği ya da oy çokluğu ile alınması önemli değildir. Kadın erkek ayrımının mümkün olamayacağı gerekçesi ise kargaları güldürecek bir gerekçedir. O zaman başına örtü takan insanlara pasaport verilmemesi lazım. Bu gerekçe çok komik bir gerekçedir.

Hukukun aldığı kararlar tabi ki geçerlidir. Ama yargının aldığı kararları eleştirmek de en tabi hakkımızdır. Demokrasinin standartları geliştikçe biz bunlara gülüp geçeceğiz."

HABERE YORUM KAT

3 Yorum