1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danıştay’dan HES’lere Ret
Danıştay’dan HES’lere Ret

Danıştay’dan HES’lere Ret

Rize İdare Mahkemesi’nin, UNESCO’nun biyosfer rezerv alanı ilan ettiği Artvin’in Macahel Havzası’nda yapılması planlanan iki HES projesine verilen “ÇED gerekli değildir” ve “orman kullanım izni” kararı için yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verdiği bildi

29 Temmuz 2011 Cuma 00:07A+A-

Rize İdare Mahkemesi’nin, UNESCO’nun biyosfer rezerv alanı ilan ettiği Artvin’in Macahel Havzası’nda yapılması planlanan iki HES projesine verilen “ÇED gerekli değildir” ve “orman kullanım izni” kararı için yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verdiği bildirildi.

Derelerin Kardeşliği Platformu Avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Karadeniz’de yapılması planlanan 700’e yakın HES projesine karşı yürütülen demokratik ve hukuksal mücadelelerinin artık yeni kazanımlar verdiğini savundu.

Okumuşoğlu, bu kapsamda Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Macahel (Camili) Vadisi’nde İÇTAŞ Enerji grubuna ait Dağlar Elektrik firması tarafından yapımı planlanan Sarnıç 1-2 Regülatörleri ve HES projesi için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararı ile yine aynı bölgede Kiler Holding’e bağlı Gülkar Enerji firması tarafından yapımı planlanan 5 megavat kurulu gücündeki Düzenli Regülatörü ve HES projesi için 280 bin metrekarelik “ormanlık alan kullanım izni” raporları hakkında Camili Çevre Koruma Derneği ile 18 kişinin Rize İdare Mahkemesinde iptal ve yürütmenin durdurulması amacıyla dava açtıklarını kaydetti.

Okumuşoğlu, Mahkemenin verdiği her iki iptal kararını da sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Öte yandan; Munzur Vadisi’nde yapımı planlanan Konaktepe Barajı, Konaktepe Hidro Elektrik Santralı (HES) 1 ile Konaktepe HES 2 için Danıştay 13. Dairesince verilen yürütmeyi durdurma kararına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Konaktepe Elektrik Üretim AŞ tarafından yapılan itiraz, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca reddedildi. (Akit) 

HABERE YORUM KAT