1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danıştay'dan Doğan'a Rekor İndirim
Danıştaydan Doğana Rekor İndirim

Danıştay'dan Doğan'a Rekor İndirim

Petrol Ofisi ve Erk Petrol'e verilen 600 milyon liralık ceza 35 milyon liraya, Shell'in 46 milyon liralık cezası 2,5 milyon liraya düştü.

06 Ekim 2010 Çarşamba 15:52A+A-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 2006 yılında akaryakıt dağıtım şirketlerine kestiği ve Danıştay'ın "yanlış hesaplama" gerekçesiyle iptal ettiği 1,6 milyar liralık rekor cezalar yeniden düzenlendi.

Yeni hesaplamayla Doğan Grubu şirketleri Petrol Ofisi (PO) ve Erk Petrol'e verilen 600 milyon liralık ceza 35 milyon liraya, Shell'in 46 milyon liralık cezası da 2,5 milyon liraya düştü.

298 şirkete kesilen 1,6 milyar liralık cezanın ise 125 milyon liraya ineceği tahmin ediliyor. İptal edilen cezaları Danıştay kararına göre yeniden kesip şirketlere göndermeye başlayan üst kurul yetkilileri, önümüzdeki kurul toplantılarında diğer şirketlerin de görüşülüp cezaların gönderileceği bilgisini verdi.

EPDK, 2006 yılında 29 akaryakıt şirketine, lisanssız bayilere akaryakıt satılması ve kurul uyarılarının dikkate alınmaması sebebiyle 1,6 milyar lira idari para ceza kesmişti. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran cezalar üzerine, şirketler iptal istemiyle yargıya başvurdu. Danıştay Nisan 2009'da aldığı kararla EPDK'nın cezaları yanlış formül ile kestiğine hükmederek, "Davalı idarece verilen idari para cezasında hukuki isabet bulunmamaktadır." dedi ve ceza işlemini iptal etti. Cezaların yargıdan dönmesinin ardından Kurul, Danıştay'ın belirlediği tarife üzerinden cezaları hesaplayarak tekrar kesmeye başladı.

Yeni cezaların kesilmeye başlamasıyla fazla bayi sayısı sebebiyle en yüksek cezayı alan Doğan Grubu şirketlerinden Petrol Ofisi ve Erk Petrol rahatladı. 2006'da lisanssız bayilere akaryakıt sattığı için POAŞ'a verilen 499 milyon lira, alt şirketi Erk'e kesilen 100 milyon liralık cezalar, EPDK'nın yeni hesaplamasıyla toplamda 35 milyon liraya düştü. Kurul PO'ya 29 milyon, Erk'e ise 6 milyon lira ceza kesip tebliğ etti. Aynı kapsamda Shell'e kesilen 46 milyonluk ceza ise 2,5 milyon liraya indirilerek şirkete bildirildi. Diğer şirketlere de Kurul karar aldıkça cezaları tebliğ edilecek.

HABERE YORUM KAT