1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Danıştay Hakimleri 5 Yıl Niye Konuşmadı?’
‘Danıştay Hakimleri 5 Yıl Niye Konuşmadı?’

‘Danıştay Hakimleri 5 Yıl Niye Konuşmadı?’

Alparslan Arslan’ın babası İdris Arslan, Danıştay üyelerinin 5 sene 1 ay sonra ifade vermesini Yeni Akit gazetesine değerlendirdi...

20 Haziran 2011 Pazartesi 11:48A+A-

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

Danıştay saldırısında yaralanan Danıştay eski Başkanı (saldırıda dönemin Danıştay 2. Daire Başkanı) Mustafa Birden, Danıştay 2. Daire Başkanı Kamuran Erboğa ile üye hakim Ayla Gönenç ve tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu'nun, Danıştay saldırısından bin 856 gün sonra (5 sene 1 ay) ifade vermesi; Birden ve 3 üye hakimin "Şikâyetçiyim. Davaya müdahil olmak istiyorum" şeklindeki açıklamaları kamuoyunda tartışılıyor.

AKİT OLMASA...

Danıştay saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen Alparslan Arslan'ın babası İdris Arslan, Danıştay davasına bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin saldırıda yaralanan Danıştay üyelerinin ifadesini almadığı ve Alparslan Arslan'la yüzleştirilmesini yapmadığını Akit Gazetesi'nin ortaya çıkardığını belirterek, "Skandalı Akit Gazetesi haber yapmasa, Danıştay eski Başkanı Mustafa Birden ve 3 üye ifade vermezdi. Bir insan arkadaşının öldüğü saldırıdan 5 sene 1 ay sonra mı şikayetçi olur, ifade verir, bildiklerini anlatmaz" dedi.

 "İRTİCA YAYGARALARIYLA ORTAMI GERMEYE ÇALIŞTILAR"

Danıştay saldırısının mağdur üyelerinin 5 sene 1 ay ifadeye gelmediğini hatırlatan İdris Arslan, "Akit Gazetesi'nin haberinin ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, hakimlere çağrıda bulundu, çağrıya rağmen yine Silivri'de ifadeye gelmediler. Akit'in yayınları üzerine nasıl olduysa ayaklandılar. Acaba ne oldu? Bilen yok. Bu kadar mağduriyet yaşayan Danıştay üyeleri, Ankara 11. Ceza Mahkemesi'ne gelip, yaşadıkları olayı anlatma gereği duymadılar. Acaba ortada bir kasıt mı var? Bir yönlendirme ya da tertip mi var? Benim aklıma her türlü ihtimal geliyor. Danıştay Başkanı ve 3 üye hakim, mahkeme çağrıda bulunmadan mahkemeye gidip ifade vermeleri gerekirken, çağrıya rağmen gidilmedi. İrtica yaygaralarıyla ortamı germeye çalıştılar" diye konuştu.

"BİRDEN, O DÖNEMDE TANSEL ÇÖLAŞAN'I YALANLAMADI"

İdris Arslan, "Mustafa Birden ifadesinde, dönemin Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan'ın, Alparslan Arslan'ın ateş ederken "Allah'ın askeriyim. Allahuekber" dediğine yönelik açıklamalarının doğru olmadığına söylüyor. Mustafa Birden, Tansel Çölaşan, söz konusu açıklamalarda bulunduğu zaman, 'Tansel Çölaşan doğru söylemedi. İşin gerçeği şöyle. Bu saldırgan tepki göstermedi, slogan atmadı' demedi de, şimdi konuşuyor. Ülkenin istikbali söz konusu... Ülkenin çok önemli kurumunda görev yapan insanlar... Sorumlu davranmaları gerekirken, bir sorumsuzluk ortada..." şeklinde konuştu.

"FOTOĞRAF ÜZERİNDEN TEŞHİS OLMAZ"

Mustafa Birden'in, Alparslan Arslan'ı fotoğraftan teşhis ettiğini hatırlatan İdris Arslan, "Fotoğraf üzerinden teşhis olmaz. Alparslan Arslan Silivri'de... Aradan 5 sene 1 ay geçti. Geçtiğimiz duruşmada ifadesi alınan Engin Baybars, Alparslan Arslan'ı Danıştay olayından önce tanıdığını ifade etti ama duruşma salonunda Alparslan Arslan'ı tanıyamadı... Bu  kadar belirsizlik ortada iken, bunlar nasıl olur da, fotoğraf üzerinden teşhis etmeye kalkıyorlar. Bunu anlayamıyorum. Danıştay Başkanı ve 3 üye hakimin, Alparslan Arslan'la yüzleştirilmesi lazım. Ciddi şüphelerim var. Gelsinler Silivri'deki mahkemeye, Cumhuriyet savcılarının, Mahkeme Heyeti üyelerinin, sanıkların ve avukatların sorularını cevaplasınlar" dedi.

"YÜZLEŞTİRME YAPILMALI"

İdris Arslan, mağdur Danıştay Başkanı ve 3 üye hakimin sadece Alparslan Arslan'la değil Osman Yıldırım ve diğer sanıklarla da yüzleştirilmesi gerektiğini hatırlatarak, "İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, söz konusu yüzleştirmeyi yapmalı..." diye konuştu.

BİRDEN VE 3 HAKİMİ İFADEYE GÖTÜREN HABERLER

Akit Gazetesi'nin, 13 Aralık 2010 tarihli "Danıştay Dâvâsı'nda SKANDAL" başlıklı haberinde, "Danıştay davasına bakan Ankara'daki mahkemenin, saldırıda yaralanan Danıştay üyelerinin ifadesini almadığı ve Alparslan Arslan'la yüzleştirilmesini yapmadığı belirlendi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi ve savcıların, ülkemizi kaosa sürüklemeyi hedefleyen saldırı sonrası yaralanan ve dalağı alınan dönemin Danıştay 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, yaralı üyeler Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile Tetkik Hakim Ahmet Çobanoğlu'nun ifadesini almaması ve Alparslan Arslan'la karşılaştırılmasını yapmaması; mağdur olan hakimlerin de mahkemeye başvurup ifade vermemesi "skandal" olarak değerlendiriliyor. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 28 klasörlük delil klasörlerinde, 4 hakimin savcılık ifadeleri bulunmuyor!.. En basit davalarda bile, müştekilerin ifadesi alınıp saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen kişi ya da kişilerle yüzleştirme yapılırken, Danıştay'a yönelik saldırıda yüksek yargı üyelerinin ifadesinin alınmaması dikkat çekici bulunuyor" denilmişti.

"İFADELERİNİN ALINMASI LAZIM"

Akit Gazetesi'nin, 14 Aralık 2010 tarihli "Danıştay davasına bakan Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz'den geç gelen itiraf... İhmalini kabul etti" başlıklı haberinde ise, "Akit'e konuşan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Emekli Hakim Orhan Karadeniz, Danıştay saldırısı sonrası yaralı hakimlerin ifadesinin alınıp alınmadığını hatırlayamadı ve 'Belki alınmamıştır ama hakimlerin ifadesinin alınması lazım mutlaka...' dedi. Orhan Karadeniz, hakimlerin Alparslan Arslan'la yüzleştirmesinin yapılmadığını da doğruladı..." ifadeleri yer almıştı.

HABERE YORUM KAT