1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danıştay Ergenekon Bağlantısında Gelişme
Danıştay Ergenekon Bağlantısında Gelişme

Danıştay Ergenekon Bağlantısında Gelişme

Ergenekon davasının tutuklu sanığı stratejist İsmail Yıldız, Mustafa Yücel Özbilgin'in ölümüyle sonuçlanan Danıştay saldırısının tetikçisinin sanıklardan Oktay Yıldırım olduğunu ileri sürdü.

06 Aralık 2010 Pazartesi 13:42A+A-

Oktay Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu Ergenekon sanıklarının Yıldız'ın iddiasına sessiz kalması dikkatlerden kaçmadı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ergenekon ana davasının bugün görülen 167. duruşmasına tutuklu sanıklardan Hayrettin Ertekin, Erkut Ersoy, Ergun Poyraz ve Nusret Senem katılmadı. Aralarında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de bulunduğu 18 tutuklu sanık ile tutuksuz sanıklardan gazeteci Güler Kömürcü Öztürk, duruşmada hazır bulundu.

Duruşmanın başlamasıyla birlikte daha önceki iki duruşmada olduğu gibi yine tutuklu sanıklardan Stratejik Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Merkezi'nin (SESAR) kurucusu İsmail Yıldız, Danıştay saldırısına katılan dördüncü kişiyi açıklayacağını belirterek söz istedi. Yıldız'ın, kürsüye geçerek açıklama yapmak istemesi üzerine Başkan Şengün, sanık bölümünden mikrofon aracılığıyla açıklayabileceğini belirterek, kürsüye geçmesine izin vermedi.

02 ve 03 Aralık tarihlerinde görülen duruşmalarda Danıştay saldırısına 3 kişinin katıldığı şeklinde açıklamada bulunduğunu hatırlatan Yıldız, "Üçüncü kişinin Ahmet Nejdet Peker olduğunu söylemiştim. Bu kişinin gerçek adı Mustafa Levent Göktaş'tır. Saldırı sırasında tetiği çeken kişi, yani dördüncü kişi de Oktay Yıldırım'dır. Oktay Yıldırım'ın gerçek adı da Osman Yıldırım'dır. Oktay Yıldırım, Ankara'ya sanıklardan Mehmet Demirtaş ile birlikte gitmiştir. Ben burada koğuşumda ilk günden beridir Oktay Yıldırım ve Mehmet Demirtaş ile birlikte kalıyorum. Oktay Yıldırım 2008 yılı Aralık ayında bana 'Bizim bir örgütümüz var. Eğer sen de katılırsan zorluk çekmezsin.' diye teklifte bulundu. Bunu Mehmet Demirtaş'a da sordum. Nüfus Müdürlüğü Kütük İsim Tashih Daire Başkanlığı'na yazı yazılarak 6 ay içinde dava sanıklarından isim tashihi yapılanların tespit edilmesini talep ediyorum." dedi. Oktay Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu Ergenekon sanıklarının Yıldız'ın iddiasına sessiz kalması dikkatlerden kaçmadı.

Bu arada Mahmeke Başkanı Köksal Şengün, "Bütün bunları nereden biliyorsun?" diye sordu. Bunun üzerine Yıldız, stratejist olduğunu ve uzun zaman Ak Parti ile birlikte çalıştığını söyledi.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, sanık Yıldız'a, iddialarını yazılı olarak mahkemeye sunmasını isteyerek konuşmasını bitirmesini istedi. Yıldız'ın ısrarla konuşmaya çalışması üzerine Başkan Şengün'ün talimatı ile Yıldız'ın kullandığı mikrofonun sesi kapatıldı.

HABERE YORUM KAT