1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danıştay Doğan’ı Kurtardı
Danıştay Doğan’ı Kurtardı

Danıştay Doğan’ı Kurtardı

Bir ay önce Ankara’da yemekte toplanan ve Aydın Doğan lehine karar vereceklerini konuşan Danıştay üyeleri, önceki gün Doğan lehine karar vererek vergi cezalarının son gününde onu kurtardılar.

21 Eylül 2010 Salı 00:35A+A-

Danıştay, Doğan Grubu aleyhinde kesilen 4.8 milyarlık vergi cezasına ilişkin kesinleşen 1.4 milyarlık vergi cezasıyla ilgili temyiz başvurusunda yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Doğan Grubu'nun Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri elemanlarınca 2005, 2006, 2007 ve 2008 dönemlerine ait vergi inceleme raporları sonrası aleyhinde kesilen 4.8 milyar liralık vergi cezalarına ilişkin dava sürecinde ilginç bir karar çıktı. Yaklaşık bir ay önce Danıştay'daki bazı üyelerin Ankara'da bir restoranda toplanarak Aydın Doğan lehinde karar vereceklerine dair iddialardan sonra, önceki gün Doğan davasını görüşen Danıştay 4. Dairesi, vergi cezalarıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Danıştay, cezaya ilişkin İstanbul 3. Vergi Mahkemesi'nde görülen duruşmanın ardından grup aleyhine çıkan 713 milyon lira aslı, kanunî faiziyle birlikte 1.4 milyar liralık vergi cezasının istenmesine ilişkin hükmün yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Doğan Grubu, aleyhlerinde kesilen 4.8 milyarlık vergi cezalarının silinmesi (terkini) için ilgili vergi dairelerine karşı dava açmıştı. İlgili davaların duruşmaları ise, temmuz ayında İstanbul 3. 5 ve 10. Vergi Mahkemelerinde arka arkaya yapılmıştı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi davalarının görüldüğü duruşmaların ardında, ilgili cezaların en büyük rakamlı dosyalarının görüşüldüğü İstanbul 3. Vergi Mahkemesi, Doğan Grubu'nun kurumlar vergisini ilgilendiren bir dosyayla ilgili aslı 713 milyon lira olan kanunî faiziyle birlikte 1.4 milyar TL olan cezanın ödenmesine hükmetmişti. Doğan Grubu aleyhinde çıkan bu cezayla ilgili karar ise, 20 Ağustos 2010'da gruba tebliğ etmişti.

Bunun üzerine Doğan Grubu kendilerine tebliğ edilen bu ödeme kararının iptali ve cezanın istenmesinin durdurulması için Danıştay'a temyiz talebinde bulunmuştu. Dosyayı inceleyen Danıştay 4. Dairesi, tebliğ edilen cezanın aslı olan 713 milyon lira ilgili bölümünün icra isteminin durdurulmasına karar verdi.

Danıştay'ın grup aleyhinde karar vermesi durumunda; kanunî süre olan 30 günlük sürenin dolduğu, son ödeme tarihi olan 21 Eylül'de (bugün), Maliye Bakanlığı yetkililerince grubun iştiraklerine haciz işlemleri yapılacaktı.

DİĞER CEZALARIN RAKAMLARI VE GEREKÇELERİ BEKLENİLİYOR

Doğan Yayın Holding'in (DYH) bağlı ortaklığı Doğan TV Holding ve bazı iştiraklerinin teminat dahil 4,8 milyar liralık vergi ve cezalarının kaldırılması amacıyla vergi dairesi aleyhine açılan davanın önemli bir bölümü sonuçlanmıştı. Doğan Yayın Holding'ten yapılan açıklamaya göre, davaların 864,78 milyon liralık kısım lehte, 1,8 milyar lira aleyhte ve 2,25 milyar liralık kısmı ise bir bölümü lehte bir bölümü aleyhte sonuçlanmıştı. Bu kısmın ne kadarının lehte ne kadarın aleyhte olduğuna ilişkin bilgi yer almadı. Kesin rakamların hangi dosyalarla ilgili hangi gerekçelerle ilgili verildiğine ilişkin gerekçeli kararların araya adli tatilin girmesi sebebiyle henüz yazılmadığı öğrenildi. İlgili mahkemelerin söz konusu kararların gerekçelerini bu ay içinde yazacağı belirtildi.

KEMAL GÜMÜŞ / VAKİT

HABERE YORUM KAT