1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danıştay Davasında Kentbank’a İnceleme
Danıştay Davasında Kentbank’a İnceleme

Danıştay Davasında Kentbank’a İnceleme

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay saldırısının gerçekleştiği 17 Mayıs 2006 tarihinden önce Danıştay’ın iptal ettiği davaların araştırılmasına karar verdi.

29 Ağustos 2010 Pazar 05:07A+A-

Mahkeme Heyeti; Yargıtay ve Danıştay Başkanlığı'na ayrı ayrı yazı yazılarak, Mayıs 2006'da iş adamları Turgay Ciner ve Dinç Bilgin ile Kentbank'ın taraf olduğu duruşmalı dosya olup olmadığının sorulmasına karar verdi.

KENTBANK İSMİNİ OSMAN YILDIRIM DEŞİFRE ETMİŞTİ

Danıştay saldırısını deşifre eden Osman Yıldırım, 30 Mart 2007 tarihinde, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen duruşmada, Ankara'ya 'çek-senet tahsilatı'na geldiğini söylemiş ve "Kentbank'ın sahibi Mustafa Süzer'den alacağım vardı, onun için savcı mütalaasında adı geçen Sinan Berberoğlu'yla görüştüm. Bu kişi Sabah'ın eski sahibi ile Galatasaray'ın eski Başkanı Faruk Süren'in yargıdaki sorunlarını çözüyordu" demişti.

TAŞDELEN: "DANIŞTAY'IN İPTAL ETTİĞİ İHALELER İNCELENSİN"

Ergenekon sanığı Emin Gürses'in avukatı ve aynı zamanda Danıştay saldırganı Alparslan Arslan'ın 13 yıllık arkadaşı Mehmet Taşdelen de, 8 Ocak 2009 tarihinde gerçekleşen duruşmada, Danıştay saldırısının arkasında Danıştay'ın iptal ettiği davalar olabileceğini iddia etmiş ve "Alparslan Arslan büyük bir holding sahibinin önemli işlerini takip ediyormuş, ismini vererek kendisini zan altında bırakmak istemiyorum, bu şahsın Danıştay'da 40 trilyonluk davaları varmış" demişti.

Taşdelen, saldırı ile Türk yargısının cezalandırıldığını belirterek, "Bu saldırıda terörist devletin terörist saldırısı var, Yahudi iş adamlarının menfaatine zarar verildiğinde Türk iş adamlarının ensesine sıkıldığını biliyoruz. MOSSAD cezalandırır. İsrail şirketlerinin Danıştay'da iptal edilen davaları incelensin. Danıştay davası iyi ki bozuldu. Alparslan tahsilat çetesindendir, taşeron olarak kullanıldı" iddiasında bulunmuştu.

AVCI TANIK OLARAK DİNLENECEK, TEKİN IRŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Mahkemesi heyeti, Danıştay olayıyla ilgili tüm tanıklar dinlendikten sonra Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın tanık olarak dinlenilmesi hususunda karar verilmesine hükmetti. Tutuklu sanıklardan Tekin Irşi'nin tahliyesine karar vererek, hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyan mahkeme heyeti, diğer tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddetti. Mahkeme heyeti, dosyadaki belge ve beyanlarda adı geçen Aykut Metin Şükre ve arkadaşları hakkında Danıştay olayında kullanıldığı söylenen silahlara ilişkin açılan dosyanın akıbetinin araştırılarak mahkemeye gönderilmesinin istenmesini kararlaştırdı.

TANIKLAR KOLLUK KUVVETLERİ TARAFINDAN GETİRİLSİN

Bir önceki duruşmada tanık Teoman Ekşioğlu'nun ifadelerinden, duruşmaya sanıklardan Zeki Yurdakul Çağman ile birlikte geldiğinin anlaşıldığını belirten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, bundan sonra mahkemeye çağrılacak tanıkların kolluk kuvvetleri tarafından hazır edilmesini istedi. Duruşma 20 Eylül Pazartesi gününe ertelendi.

KURTER'İN İSMİNİ KATANLARA ARAŞTIRMA!

Ergenekon Terör Örgütü davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay saldırısını çözmeye yönelik kararlar almaya da devam ediyor. Mahkeme heyeti; Danıştay saldırısında Alparslan Arslan'ı azmettiren kişinin 86 yaşındaki Salih Kurter olduğuna yönelik gerçek dışı bilgiyi Ergenekon sanığı Doç.Dr. Emin Gürses'e veren kişi veya kişilerin araştırılmasına karar verdi.

EMİN GÜRSES'İN AÇIKLAMALARI İNCELENECEK

Mahkeme heyeti; İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne yazı yazılarak, "Danıştay saldırısını yapan Alparslan Arslan'ın azmettiricisinin, Maslak'ta oturan bir şeyh olduğu ve bu şeyhin yanında istihbaratçıların bulunduğu" yönündeki bazı beyanların yer aldığı iddia edilen televizyon programlarının CD ortamına aktarılarak gönderilmesinin istenmesine karar verdi.

VAKİT

HABERE YORUM KAT