1. HABERLER

  2. HABER

  3. Daily Telegraph Erdoğan’a 25 Bin Sterlin Tazminat Ödeyecek
Daily Telegraph Erdoğan’a 25 Bin Sterlin Tazminat Ödeyecek

Daily Telegraph Erdoğan’a 25 Bin Sterlin Tazminat Ödeyecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Emma Edhem, Erdoğan’ın İngiliz Daily Telegraph gazetesine açtığı hakaret davasını kazandığını ve gazetenin Erdoğan’a 25 bin sterlin (yaklaşık 66 bin lira) tazminat ödeyeceğini söyledi.

03 Mart 2011 Perşembe 00:03A+A-

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Yüksek Mahkeme'de dün görülen davada Erdoğan, İngiliz Daily Telegraph gazetesine açtığı hakaret davasını kazandı. Erdoğan Eylül 2010'da gazetenin hem internet sitesinde, hem de baskısında yayımlanan "İran'ın AK Parti'ye 25 milyon dolarlık bağış yaptığı" haberiyle ilgili dava açmıştı.

Avukat Edhem duruşmanın ardından mahkemenin önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Daily Telegraph gazetesinin doğru olmayan bir iddiada bulunduğunu ifade ederek, "Mahkeme, gazetenin iddialarının somut bir temele dayanmadığına ve doğru olmadığına hükmetti" dedi. Ne Başbakan Erdoğan'ın, ne de partisinin böyle bir bağışı İran hükümetinden aldığını vurgulayan Avukat Edhem, gazetenin dün hem internet sitesinde, hem de baskısında özür yayımladığını hatırlattı.

Edhem, tarafların arasında anlaşması sonucu gazetenin Erdoğan'a 25 bin sterlin tazminat ödeyeceğini kaydetti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in kararla ilgili açıklamasını da okuyan avukat Edhem, Çelik'in "Başbakan Erdoğan'ın Daily Telegraph'ın iddialarının yanlış olduğunu kabul etmesi ve özür dilemesinden memnun olduğunu, ayrıca AK Parti'nin adının temizlenmesinden memnuniyet duyulduğunu" ifade ettiğini bildirdi.

Dün ilk duruşması yapılan ve gazetenin özrü ile tarafların anlaşması üzerine yaklaşık 10 dakika süren davaya Yargıç Michael Tugendhat baktı.

Bu arada duruşmaya, Londra'da AB programı çerçevesinde bulunan yaklaşık 30 kişiden oluşan Türk avukat ve hakimler de katıldı. Grup adına açıklama yapan Mehmet Tank, dünkü duruşmayı takip etmek için geldiklerini ve kararı yargı bağımsızlığı açısından önemsediklerini ifade etti. Duruşma salonuna girerek davayı izleyen gruba, Yargıç Tugendant "kalabalık bir grubun davayı izlediğini" söyleyerek, bu kişileri selamladı.

İngiltere'de bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Londra'da, kaldığı otelde gazetecilerin sorularını cevapladı. İngiliz Yüksek Mahkemesinin dün Daily Telegraph gazetesini "İran'ın AK Parti'ye 25 milyon dolarlık bağışta bulunduğunu" ileri süren haberiyle ilgili 25 bin sterlin tazminat ödemeye mahkûm ettiğinin anımsatılması üzerine CHP lideri, "Gayet güzel. Demek ki gazeteler yaptıkları habere dikkat etmeli" değerlendirmesini yaptı. (Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT