1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Dahlan’dan Yeni Darbe Planı
Dahlan’dan Yeni Darbe Planı

Dahlan’dan Yeni Darbe Planı

Filistin Enformasyon Merkezi’nin eline geçen ve son derece gizli tutulan 70 sayfalık plan Dahlan'ın Gazze’ye yönelik nasıl bir kin içinde olduğunu açıkça gösteriyor.

14 Kasım 2010 Pazar 13:28A+A-

 

Güvenilir kaynakların Filistin Enformasyon Merkezi'ne verdiği bilgiye göre, Gazze'deki ihanet şebekesinin tepesindeki Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan, itibarını geri getirmek ve siyasi arenaya geri dönmek için Mayıs ayından beri Gazze'deki hükümeti düşürmek üzere planlar kuruyor. 

Filistin Enformasyon Merkezi'nin eline geçen ve son derece gizli tutulan 70 sayfalık plan Dahlan'ın Gazze'ye yönelik nasıl bir kin içinde olduğunu açıkça gösteriyor.

İlk planda Dahlan'a Ramallah'taki gayrımeşru hükümette İçişleri Bakanlığı koltuğu, ya da Koruyucu Güvenlik komutanlığı veya Abbas'a bağlı istihbarat şefliğinin verilmesi isteniyor.

Bunun ardından Dahlan'ın acilen iki planı hayata geçirmesi öngörülüyor:

1-Batı Yaka'daki duruma el koyup, burayı Hamas ve İslamî Cihad mensuplarından tamamıyla temizleyecek.

2-Amerika, işgal rejimi ve Arapların da talebi doğrultusunda Gazze'deki durumu değiştirmek için uğraşacak.

Dahlan, kendisine birkaç açıdan destek verilirse Gazze'deki Hamas Hükümeti'ni düşürebileceği planı da açıklıyor. Dahlan şu alanlarda kendisine destek verilmesini talep ediyor:

Birincisi: Lojistik destek. Kendisine bağlı çete mensuplarının Hamas'la girecekleri çatışmaya uygun düşecek şekilde eğitilmelerine destek verilmesi, bunların hareketlerine kısıtlama getirilmemesi ve gereken evrakın sağlanması.

İkincisi: Siyasi destek. Ortadoğu'da barışa inanan devletlerin ortaya koyacağı plana tam destek vermeleri.

Üçüncüsü: Ekonomik destek. Dahlan bu planı için üç milyar dolar istiyor.

 

Dahlan, planın Ürdün, Mısır, Amerika, İngiltere ve işgal rejimindeki uzman kişiler tarafından hazırlandığını iddia ediyor.

Başta Amerika olmak üzere birçok ülkede militanları eğittikten sonra Gazze'yi nasıl kuşatıp Hamas Hükümeti'ni düşüreceğinin planlarını yapan Dahlan Gazze'ye giriş noktalarını şöyle sıralıyor:

Mısır sınırı: Tünellerden, Filedelfiya ve Kerem Ebu Salim kapısından.

İşgal rejimi sınırı: Gazze'nin doğu ve kuzey kesimiyle sınır olan işgal rejiminin gasbettiği bölgelerden.

Plana göre Dahlan, işgal rejiminin gözetiminde Hayfa'da eğitilen mensuplarıyla Ürdün'ün Akabe şehrinde eğitilen militanlarını Gazze sahiline, Deyr'ul-Balah ve Rafah'a indirip bu cephelerden Gazze'ye saldıracak.

İşgal rejimiyle onun bölgesel ve küresel çaptaki Arap ve Batılı dostlarının dize getiremedikleri Hamas Hareketini şimdi Dahlan gibi bir piyon frenlemek istiyor. Hayatlarını düşmana adayan bu insanların sadece isimleri ve kimlikleri Filistinli.

(FEM)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum