1. HABERLER

  2. HABER

  3. Daha Düne Kadar Dokunulmazlık Kalksın Diyorlardı!
Daha Düne Kadar Dokunulmazlık Kalksın Diyorlardı!

Daha Düne Kadar Dokunulmazlık Kalksın Diyorlardı!

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, CHP ve MHP'nin bazı Ergenekon sanıklarını milletvekili adayı göstermesini eleştirdi.

12 Mart 2011 Cumartesi 16:26A+A-

Yüksek yargı üyelerinin de hangi partiyi seçeceklerinin önümüzdeki günlerde ortaya çıkacağını hatırlatan Kılıç, "Daha düne kadar dokunulmazlıklar kalksın diyenlerin yargılanmakta olanları milletvekilliği dokunulmazlığından yararlandırmak için listeye alması ibreti alem bir durumdur." dedi.

Partisinin Bursa İl Başkanlığı tarafından Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Türkiye Buluşmaları' adlı toplantıya katılan Suat Kılıç, salon girişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Kılıç, CHP ve MHP'nin bazı Ergenekon tutuklularını vekil adayı yapmasına tepki gösterdi. Türkiye'de davalarda ağır ithamlarla yargılanan isimlerin akıbetlerinin ne olacağının tamamen savcı ve hakimlerin işi olduğunu anlatan Kılıç, dokunulmazlıkların kaldırılmasını savunan muhalefetin tutuklu sanıkları aday göstermesinin ibretlik bir durum olduğunu dile getirdi. Gündemdeki davaların nasıl karara bağlanacağının siyasilerin bilmesi ve yönlendirmesinin mümkün olmadığının altını çizen Suat Kılıç, bu kişilerin CHP ve MHP'den dokunulmazlık zırhı için aday yapılmak istenmesinin hukuk, demokrasi ve siyaset adına düşündürücü olduğunu söyledi.

Milletin bu durum karşısında gereği üzerinde düşüneceğini vurgulayan AK Parti Grup Başkanvekili, "Milletimiz gereği üzerindeki düşüncelerin tezahürünü de 12 Haziran sandığına mutlaka yansıtacaktır. Daha düne kadar dokunulmazlıklar kalksın diyenlerin yargılanmakta olanları milletvekilliği dokunulmazlığından yararlandırmak için listeye alması ibreti alem bir durumdur." dedi.

"BAKALIM HSYK ve YARSAV BAŞKANLARI NEREDEN ADAY OLACAK?"

Yüksek yargı üyelerinin istifa ederek CHP ve MHP'den aday adayı olduğunu hatırlatan Kılıç, önceki gün bir yüksek yargı üyesinin AK Parti'den aday olmasını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'a da cevap verdi. Yüksek yargıdan adaylık istifalarıyla ilgili herkesin anayasal haklarını kullanmakta özgür olduğunu belirten Suat Kılıç, Kemal Anadol'un AK Partiden aday olmak üzere istifa eden yargı mensubunu diline doladığını hatırlattı. Kılıç, şöyle devam etti: "CHP'nin grup başkanvekillerinden partimize 'yandaş yargı' ithamlarında bulunmuştur. YARSAV Başkanı istifa etti, bakalım hangi partiden aday olacak? Eski HSYK Başkanı bakalım hangi partiden aday olacak? Başbakana ve Cumhurbaşkanına dava açmaya teşebbüs eden Sincan Ağır Ceza Reisi bakalım hangi siyasi partiden aday olacak? Onlar aday oldukları gün partileri ve kendileri hakkında söylenmesi gerekenleri ifade ederiz."

"YAŞANANLAR SİYASET KURUMUNU KİRLETMEKTEDİR"

Odatv tartışmalarına da değinen Kılıç, siyasetin çirkinleştirilmesine kesinlikle sermaye olmayacaklarını kaydetti. İddia sahiplerinin iddialarını bildiklerini açıklamaya davet edildiğini belirten Kılıç, bunun ahlaki bir görev olduğu kendilerine hatırlattıklarını söyledi. CHP'lilerin maruz kaldıkları olumsuzluklar ve içine girdikleri yanlışlıklardan sıyrılmak için gündem değiştirme amaçlı olarak AK Partili isimleri aynı işin içine çekmeye haklarının olmadığını vurgulayan Kılıç şöyle konuştu: "Bu son derece yanlıştır. Türkiye'de siyasetin temiz zeminde yapılması, siyasetin meşru zeminde yapılması lazım. Başta siyasi aktörler olmak üzere, sorumluluk sahibi herkesin siyasetin kirletilmemesi için aşırı özenle hareket etmesi lazım. Yaşananlar siyaset kurumunu kirletmektedir. AK Parti bu tür yanlışlıkların, bu tür kirli siyasetin hiç bir yerinde olmadı, bundan sonra da olmayacak."

SEÇİM ÖNCESİ CUNTA PLANLAMALARINA SİYASETİ TESLİM ETMEYECEĞİZ

Seçim öncesi temiz zemin içinde hazırlanma kararlılığı içinde olduklarını anlatan AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, terör örgütüne atfedilen bir takım şeyler olduğuna dikkat çekti. Siyaseti meşru zemininden kaydırmaya yönelik girişimler olduğunu iddia eden Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: "Terör eylemlerinin artacağına yönelik duyumlar alınmakta, saldırılar, provokasyonlar seslendirilmektedir. Yandaş çevreler, asker ve polise tehditler takınmaktadır. Bunlar ülkemizde her seçim öncesi yaşanan gelişmelerdir. 12 Eylül 2010 anayasa referandumu öncesi terör örgütü ve yandaşı çevreler yine sandığın üzerine silah gölgesi düşürmek istedi.

2007 cumhurbaşkanının halk tarafından seçileceğini kapsayan anayasa referandumunda oy kullanma işleminin başladığı dakikalarda terör örgütü dağlıca karakoluna saldırıp 12 askerimizi şehit etmiş, sandığın üzerine şehit cenazeleriyle etki etme girişiminde bulunmuşlardır. Bu tür senaryolara, bu tür cunta planlamalarına Türk siyasetini teslim etmeyiz. Türk milleti oyunu bu tür kirli ilişki ve senaryolara asla teslim etmeyecektir."

(CİHAN)

HABERE YORUM KAT