1. HABERLER

  2. HABER

  3. ÇYDD İddianamesinde Şok Detaylar
ÇYDD İddianamesinde Şok Detaylar

ÇYDD İddianamesinde Şok Detaylar

“Ergenekon” soruşturması kapsamında açılan davanın iddianamesinde eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer’in de aralarında bulunduğu 8 sanığın, 7,5 ile 30 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istendi.

14 Aralık 2010 Salı 00:39A+A-

İddianamede ÇYDD ve ÇEV üyelerinin cemaatlere sızmayı planladığı ve yeni döneme ilişkin hazırlıklar planladığına dair detaylar yer alıyor.

 "Ergenekon" soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 sanığın, 7,5 ile 30 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istendi.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcıları Ercan Şafak, Murat Yönder ve Zekeriya Öz tarafından hazırlanan iddianame, dün sanık avukatlarına verildi. İddianamede, sanıklardan Mustafa Namık Kemal Boya'nın "Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olma", "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme" ve "özel hayatın gizliliğini ihlal etmek" suçlarından 12,5 yıldan 30 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamenin kabul edildiği İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılan Eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer ile Fatma Nur Gerçel'in "Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" ve "Hukuka Aykırı Olarak Kişiler Verileri Kaydetmek" suçlarından 8 yıldan 19,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, Ayşe Yüksel, Halime Filiz Meriçli, Hamdi Gökhan Ecevit, Ömer Sadun Okyaltırık ve Aydın Ortabaşı'nın da "Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapse mahkum edilmesi talep edildi.

ÇYDD İDDİANAMESİNDEN DETAYLAR

Geçtiğimiz Cuma, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen ÇYDD iddianamesinin şok detayları ortaya çıkmaya başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimliğince verilen karar üzerine gerçekleştirilen arama sonucunda dernekte ele geçirilen bir harddiskte yer alan 'Yönetim Kurulu Toplantı özeti' başlıklı listede, derneğin Ergenekon davasında yer alan bazı isimlerle birlikte çalışmalarına rağmen yan yana görüntü vermemeye özen gösterdikleri kaydedildi.

Alınan kararlarda, "Doğu Bey'in bir dokümanında ADD ve CKD'nin yanında bizim de ismimiz geçiyormuş. Basın açıklamalarında ve diğer faaliyetlerde Aydınlıkçılarla beraber görüntü vermemeye dikkat edilsin. Ümraniye davasında alınanlarla temas kurulmayacak. Baskılara rağmen operasyonun devam edebileceği söylendi. Bu nedenle gizlilik en üst seviyeye çıkarılacak. Karşıt tavır gösterilerek riske girilmeyecek. Alınanlara yakın olanlarla da görüşmeyelim. Alınanların çoğu alt düzeymiş ama kritik düzeye de ulaşmışlar" kararı alınmış.

"LİSTEDEKİ POLİS MÜDÜRLERİ İLE GÖRÜŞÜLSÜN"

Bölücü örgüt yandaşlarına burs verdiği iddia edilen ÇYDD'nin bu konuyla ilgili de aynı toplantıda karar aldığı ortaya çıktı. Ergenekon terör örgütü üyeliği ile suçlanan ÇYDD'lilerin toplantı kararında, emniyette bazı polis müdürleriyle görüştükleri bilgisi de yer alıyor. Alınan kararda, "Polis içinden gelen bilgilere göre araç yakanlar nedeniyle burslar konusunda daha dikkatli davranmak zorundayız. Türkan Abla, gerekirse kayıt silinsin ama bursta kesintiye gitmemeliyiz görüşünde. Acil durumlarda yalnızca Türkan Abla'nın belirlediği listedeki polis müdürleriyle görüşülecek." deniliyor.

ASKERİ LİSE YAKININDAKİ EVLERE YERLEŞTİRİLECEK KIZLAR

Derneğin 2008 yılında yaptığı anlaşılan toplantıda aldığı bazı kararlar şunlar: "Kız ve erkek arkadaşlarımızın rahatlıkla birlikte kalacakları semtlerin ve konutların seçimine özen gösterilsin. Evlerde kutsallar açıkta bulunmayacak. Yeditepe ile koordinasyona ve Bedrettin Bey'in görüşlerinin alınmasına özel önem verilecek. Burslarla ilgili listelerde köken raporları dikkate alınacak, güncellemeler bilgi işlem merkezine iletilecek. Güneydoğuda DTP'li belediyelere yardımcı olunacağı kendilerine iletilecek, projelerimiz konusunda destekleri alınacak. Askeri okullara yakın çevrede oluşturulan kız evlerine en uygun kızlar seçilerek bu evlere aktarılacak. Çalışmanın hassasiyeti sıklıkla vurgulanacak. Kızlara her türlü fedakarlık yapmaları için yönlendirmede bulunulacak. Kuleli'de rehberlik dersinden yararlanılacak. Daha önce önerilen rektör listeleri için yapılmış çalışmalar imha edilecek. Şener Paşa'ya arz edilen burs listeleri dahil. İstanbul, İnönü, Antalya, Samsun, Uludağ, 9 Eylül rektörleriyle temasa geçilmeyecek ama destek sürdürülecek. Alemdaroğlu ile de. Mitingler konusunda Tuncay Özkan ile temas kurulmuştu, şu an için sıkıntı yok dendi. Ancak yakın bir görüntü oluşturulmayacak. Gerekirse ayrı görüntü verilecek. Toplumun daha çok harekete geçirilmesi için mitingler yeniden kullanılabilir."

Burs verilenlerden mezun olup başını örten kişilerden rahatsızlık durdukları belirtilen ÇYDD'liler, "Eleştiriler var. Burs verilenlerden mezun olunca kapanan olmuş. Bunlar çok önemli. Bu tip durumlar burs verenleri etkiliyor. Hanzade Hanım ve teşvikçisi olduğu burs veren grubu rahatsızmış. Çok dikkat edelim." kararı almış.

Yurtdışından da para aldıklarını itiraf eden ÇYDD'liler, bu konuda ise yurtdışından gelen paraların kesinlikle kayıtlara geçirilmemesini ve güvenilir üyelerin İsveç hesaplarını bu amaçla kullanılmasını kararlaştırmış.

YENİ SÜREÇ İÇİN CEMAATLERE SIZMIŞLAR

Derneğin aldığı kararlardan biri de, "Yeni bir süreç için dinci cemaat evlerinden uzantılar gerekiyor. Bu konuda hem özendirme ve seçme uğraşısını sürdürmeli hem nüfuz eden yeşil kardelenlerin izlenmesi" deniliyor. İddianamede, "Bu notlar, bahse konu derneğe sızan bazı mensuplarının, dernek çatısı altında, legal faaliyet dışında, hukuka aykırı faaliyette bulunduklarını, bazı burs alan öğrencilerin araç yakma eylemlerine katıldıklarını öğrenmelerine rağmen bu kişilere burs vermeye devam ettiklerini, askeri okullarda okuyan öğrencilerle özel olarak ilgilendiklerini, askeri okullara yakın yerlerde tuttukları evlerde kalan kız öğrencilere her türlü fedakarlık yapmaları için yönlendirmede bulunduklarını, burs verilecek kişilerin ırki kökenlerine ve mezheplerine göre sınıflandırıldıklarını, faaliyetleri ve hesap hareketleri açık, şeffaf, denetlenebilir olması gerekirken özellikle bu hususlarda gizliliğe riayet ettiklerini, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılamaları devam eden bazı Ergenekon terör örgütü sanıkları ile irtibat içinde olduklarını göstermektedir." denildi.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT