1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cunta Özkök'ü Devirip Doğan’ı Getirecekti
Cunta Özkökü Devirip Doğan’ı Getirecekti

Cunta Özkök'ü Devirip Doğan’ı Getirecekti

İkinci Balyoz İddianamesi’ne göre, Çetin Doğan’ı Hilmi Özkök’ün yerine genelkurmay başkanlığına taşıyacak olan cunta planı, Doğan’ın “boşboğazlığı” sonucu deşifre oldu.

30 Haziran 2011 Perşembe 15:38A+A-

Eskişehir’de emekli Albay Hakan Büyük’ün evinde ele geçen belgelerle ilgili hazırlanan ikinci Balyoz iddianamesinde, dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın, Hilmi Özkök’ü istifaya zorlayarak Genelkurmay Başkanı olmayı hedeflediği ortaya çıktı. İddianamede sözlerine yer verilen Çevik Bir, Erol Özkasnak ve Hurşit Tolon’a göre, Çetin Doğan’ın “boşboğazlığı” yüzünden plan deşifre oldu.

Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı ve Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş’ın da aralarında bulunduğu 28 sanıklı ikinci Balyoz iddianamesinde Balyoz Harekât Planı’yla ilgili yeni ayrıntılara yer verildi. Zirve Katliamı soruşturmasında ele geçen “Sn.TOLON” isimli belge, Balyoz iddianamesine de kondu. Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen belgede Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un emekli Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Mehmet Erdal Şenel ile yaptığı konuşma yer alıyor.

Balyoz’u herkese anlattı

İddianameye göre belgede Tolon’un şu ifadeleri yer alıyor: “Kuvvet komutanım Yalman Paşa istifa edip, yerine Çetin Paşa kuvvet komutanı olacaktı. Fakat, Çetin Paşa bu planı herkese anlattı. Genç subaylar arasında bile Yalman Paşa’nın istifa edeceği konuşuldu. Bu da büyük memnuniyet yarattı. Çünkü, Çetin Paşa’nın ne yapıp ne edip Özkök Paşa’yı istifa ettireceği ve onun yerine Genelkurmay Başkanı olacağı biliniyordu.

Hükümet biliyordu

Fakat Çetin Paşa’nın boşboğazlığı istifa konusunun herkes tarafından duyulmasına neden oldu. Tabii bu arada Özkök ile Büyükanıt Paşalar da bunu duydu. Öğrendiğime göre hükümete bile bu konu ulaştırıldı. Tedbir alması sağlandı. Konu deşifre olduğu için Çetin Paşa ismi yıprandı. Yalman Paşa da göz göre göre istifa edemedi. İstifa etseydi TSK yıpranırdı. Elbette bu iş biraz Yalman Paşa’nın işine geldi.

Darbeyi neredeyse herkes duydu

Çetin Paşa her fırsatta duyulur mu duyulmaz mı dikkat etmeden hükümet aleyhinde konuştu. 1. Ordu Plan tatbikatında onlarca subay içinde neredeyse yapacağımız hareketi açıkladı. Milli Mutabakat hükümetinin kurulmasından bile söz etti. Bunlar hükümet dahil her yerde duyuldu. Çetin Paşa kendisine fazla güvendi.”

Çetin Doğan gevşek davrandı

İddianamede, Tolon’a ait olduğu belirtilen sözleri pekiştiren ve Çevik Bir ile Erol Özkasnak’ın arasında geçen telefon konuşmalarına da yer verildi. 28 Şubat’ın mimarı emekli Orgeneral Çevik Bir ile aynı dönemin kilit isimlerinden eski Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak’ın 21 Haziran 2009’da saat 13.34’te yaptıkları görüşme Ergenekon kapsamında teknik takibe takıldı.

Erol Özkasnak, Star TV’deki bir programdan bahsederek, Çevik Bir’e şöyle diyor: “Beş dakika evvel şey var avukat var. Taraf gazetesinin avukatı bu belge ile ilgili. Şey diyor o diyor andıç falan diyor Çevik Paşa’nın imzası var diyor. Yargılanmalı diyor falan filan, böyle konuşuyorlar komutanım.”

Çevik Bir ise “Ya imza falan da yok halbuki orada sadece komutana arz ediliş yazılmış yani her iş bekliyorlar işte maalesef” diye yanıt veriyor. Özkaynak devam ediyor: “Bir de bu şey var ya komutanım hani o Çetin Doğan, onun şeyinden çıktı bunlar biliyorsunuz onun adamlarından gevşek olduğu için kendisi.” Çevik Bir karşılık veriyor: “Yani artık gelmiş geçmiş normal maalesef işte hep bindiriyorlar görüyorsunuz yani.”

Belgeler Balyoz’la örtüşüyor

Hurşit Tolon, Çevik Bir ve Erol Özkasnak’a ait sözleri bir araya getiren savcılık iddianamede şu değerlendirmeyi yaptı: “Seminerde Çetin Doğan’ın Milli Mutabakat Hükümeti konusunda ısrarla durması, 2005 yılında kapalı olduğu anlaşılan bir internet sitesinde 2004 yılında yer alan bir açık kaynak bilgisinden Çetin Doğan’ın kendisine çok güvendiği ve 1. Ordu plan tatbikatında Milli Mutabakat Hükümeti’nden bahsettiği ve neredeyse yapılacak harekâtı açıkladığına dair ibarelerin yer alması Balyoz Güvenlik Harekât Planı’nın, Çetin Doğan liderliğinde gerçekleşen 1. Ordu plan seminerinde masaya yatırıldığı hususunu bir kez daha göstermektedir. Yine Çetin Doğan’a ait planlamaların şahsın boşboğaz olması dolayısıyla herkes tarafından duyulduğunun bu açık kaynak bilgisinde yer almasına paralel olarak Çevik Bir ve Erol Özkasnak arasında geçen bir konuşmada da benzer hususların dile getirilmesi dikkat çekici ve birbiri ile örtüşür niteliktedir.”

DİCLE BAŞTÜRK / TARAF 

HABERE YORUM KAT