1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cumhuriyet Mitingleri Yeniden Başlıyor
Cumhuriyet Mitingleri Yeniden Başlıyor

Cumhuriyet Mitingleri Yeniden Başlıyor

Ergenekon sanıklarının savunuculuğunun laiklik ve demokrasinin müdafaası kisvesi altında dile getirildiği Cumhuriyet mitingleri yeniden başlıyor.

05 Ocak 2011 Çarşamba 13:07A+A-

Balyoz davasının başladığı ve seçimlerin yaklaştığı şu günlerde ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) Genel Başkanı Tansel Çölaşan yoğun istekler sonucunda Cumhuriyet mitinglerini yeniden yapma kararı aldıklarını söyledi.

Ergenekon iddianamesinde Ergenekon Terör Örgütü'nün yaptığı eylemler şeklinde adı geçen ve sonuncusu 17 Mayıs 2009'da yapılan Cumhuriyet mitingleri 2011 yılında tekrar yapılacak. ADD Genel Başkanı ve Danıştay eski başsavcısı Tansel Çölaşan Aydınlık Dergisi'ne verdiği demeçte Cumhuriyet mitinglerinin yapılması için kendilerine baskı noktasına varan çok sayıda talep geldiğini söyledi.

Geçtiğimiz yılın son günlerinde yapılan ADD GYK'nun, ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) ve ÇEV (Çağdaş Eğitim vakfı) adlı cuntanın sivil uzantısı kurumların sindirilmeye çalışıldığı, mevcut Balyoz davası ile TSK'ya psikolojik bir savaş açıldığı gibi maddeleri içinde barındıran sonuç bildirgesi, yapılması planlanan Cumhuriyet mitinglerinin içeriği hakkında bilgi veriyor. Daha önce de Kemalist düzenin ve kurumlarının savunuculuğunu mitingler eliyle yapan ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, yine aynı zihniyetle gerçekleştirmek istediği mitinglerin ardından ülkenin "her kesiminden" insanı toplayacak büyük bir kongre yapmak istediklerini açıkladı.

Ergenekon'un "Mevcut demokratik yönetimin değiştirilmesi" şeklinde isimlendirdiği darbe girişiminin zeminini oluşturmak için kullanılan araçlardan biri olan Cumhuriyet mitinglerini Çölaşan, "Bu istek Türk milletinin zor şartlar karşısındaki devrimci kişiliğini, korkmadığını, yılmadığını gösteriyor." şeklinde tanımladı.

Gökhan Ergöçün / Haksöz-Haber

HABERE YORUM KAT

1 Yorum