1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Cumhuriyet gazetesinin İran’ı kollama adına yalan haberciliği
Cumhuriyet gazetesinin İran’ı kollama adına yalan haberciliği

Cumhuriyet gazetesinin İran’ı kollama adına yalan haberciliği

Cumhuriyet gazetesi İran’ı kollayan yalan bir haber ile Türkiye’de İran propagandası yaptı. Laik Kemalistlerin İran’ı kollama çabaları haber sitelerindeki bir haberi çarpıtmaları ile açığa çıktı.

14 Aralık 2020 Pazartesi 15:07A+A-

HAKSÖZ HABER

MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) İran'ın Türkiye'deki istihbarat ağına büyük bir darbe indirdi.  İran'ın, İstanbul'da bir rejim muhalifini kaçırdığı tespit edilmişti. Soruşturma derinleştirildiğinde İran istihbaratına çalışan uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti ile irtibatlı 11 kişi yakalandı.

MİT’in İran adına casusluk faaliyeti yürüten kişileri yakalamasını Cumhuriyet gazetesi manşetine “İran istihbaratı destek oldu” diyerek haberleştirdi. Haber içeriğinde ise İran istihbaratından bahsedilmezken Kemalizm’in savunucusu Cumhuriyet’in bu başlığı tercih etmesi dikkatlerden kaçmadı. Çünkü İran istihbaratı adına çalışan kişilerin yakalanması, İran'ın aleyhine bir durum iken Cumhuriyet gazetesi, İran'ın da destekleri ile bu operasyonun yapıldığını iddia etti. Tamamıyla yalan ve algı dolu bu habercilik anlayışı ile Cumhuriyet gazetesinin İran propagandası afişe oldu. 

cumhuriyet-gazetesi-iran01-jpeg.jpg

İran istihbaratı aleyhine yapılan operasyon, İran'ın ortaklığı ile gerçekleştirildi diyebilen Cumhuriyet'in bu haberi, hiçbir kaynağın doğrulamadığı bir bilgi olduğu gibi propaganda içeriği ile İran’ın son birkaç gündür Türkiye aleyhine yürütmüş olduğu karalama kampanyası esnasında yaşanınca dikkatlerden kaçmadı.

İran’ın Türkiye ofisi gibi faaliyet yürütmeye kalkışan Cumhuriyet gazetesi, İran ile karşılıklı yükselen tansiyonda İran’ın tarafında saf tuttuğunu ispatladı. Cumhuriyet gazetesinin böyle önemli bir haberi sunuş şeklinde görüldüğü üzere Cumhuriyet gazetesi Türkiye de İran propagandası yapan gazetelerden birisi olduğunu yeniden gösterdi. İran istihbaratı adına faaliyet yürüten kişilerin MİT tarafından yakalanmasını "İran'ın desteği ile gerçekleştirildi" diyebilen Cumhuriyet gazetesinin işin içine İran istihbaratını da katması İran ile girişilen kirli pazarlıkları ayyuka çıkardığı gibi bu ne saçma iş dedirtti. İran'ın kendi ajanlarını yakalattırması mümkün bile değilken, İran'ı nasıl şirin göstereceğini şaşıran gazete çelişkili ve yalan haberi ile güvenilmezliğini bir kez daha kanıtladı. 

Bu haber tarzı ile beraber Laik Kemalist odaklı Cumhuriyet gazetesinin İran ile karanlık ilişkileri mi var sorusu yeniden gündeme geldi.    

HABERE YORUM KAT

4 Yorum