1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cumhuriyet Gazetesi 7 Davadır Ortada Yok
Cumhuriyet Gazetesi 7 Davadır Ortada Yok

Cumhuriyet Gazetesi 7 Davadır Ortada Yok

Mağduruz” diyerek müdahil olan Cumhuriyet gazetesi avukatları, gazeteye molotofkokteyli attığı gerekçesiyle tutuklu yargılanan sanıkların dinlendiği duruşmaya yine katılmadı.

01 Kasım 2011 Salı 03:40A+A-

Mağdur olduklarını iddia eden Danıştay hakimleri de duruşmaya gelmedi.

Danıştay’a saldırı ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması olaylarına ilişkin dosyaların birleştirildiği Birinci “Ergenekon Terör Örgütü” davasının 197. duruşması gerçekleştirildi. Duruşmada; Cumhuriyet gazetesine molotofkokteyli atılması dosyasının tutuklu sanığı Seyhun Zayim ve Bora Ballı’nın çapraz sorgusu yapıldı.

Cumhuriyet gazetesi avukatları, gazeteye molotofkokteyli attığı gerekçesiyle tutuklu yargılanan sanıkların dinlendiği duruşmaya yine katılmadı. Mağdur olduklarını iddia eden Danıştay hakimleri de duruşmaya gelmedi.

CUMHURİYET GAZETESİ’NİN AVUKATLARI 7. DURUŞMADIR YOK!

Cumhuriyet gazetesinin müdahil avukatları, gazetelerine molotofkokteyli attığı gerekçesiyle yargılanan sanıkların savunmalarının alındığı 7. duruşmaya da gelmedi. Cumhuriyet Vakfı ile Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayın A.Ş.; Cumhuriyet gazetesinin 3 defa bombalanmasına yönelik saldırılardan zarar gördükleri için Ergenekon davasına müdahil olmuştu.

MÜDAHİL HAKİMLER DE 5 DURUŞMADIR SİLİVRİ’YE GELMİYORLAR

Danıştay saldırısında yaralanan ve “Ergenekon” davasına müdahil olan eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Danıştay 2. Dairesi üye hakimleri Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu dün de duruşmaya gelmedi. Hakimler, müdahil olmasına rağmen 5 duruşmadır Silivri’ye gelmiyor. Duruşmalara katılan Danıştay Başkanlığı’nın avukatı ise, avukatların olduğu bölümde oturdu ve dün de önceki duruşmalarda olduğu gibi tek soru sormadı.

AVUKATLAR SALONU TERK ETTİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile Alparslan Arslan’ın da aralarında bulunduğu 23 tutuklu sanık ile başka suçtan tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Semih Tufan Gülaltay katıldı. Tutuklu sanıklar Hüseyin Görüm, Ergün Poyraz ve Mehmet Fikri Karadağ ile bu davanın tutuksuz sanığı başka suçtan hükümlü Sedat Peker ise duruşmaya gelmedi.

Tutuklu sanıklarından İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek’in avukatı Hasan Basri Özbey’in 16 celse duruşmalardan men edilmesini ve taleplerin 15 dakikayla sınırlandırılmasını protesto eden 11 avukat duruşma salonunu terk etti.

Duruşmada söz alan Doğu Perinçek’in avukatı Mehmet Cengiz, davaya giren avukatlar olarak ortak bir talepte bulunacaklarını söyledi. Cengiz, taleplerin 15 dakikayla sınırlandırılmasının savunma hakkının ihlali olduğunu iddia etti ve “Yargıya güvenimizi zedeleyen bu karardan rücu edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Cengiz’in talebin hemen değerlendirilmesini istemesi üzerine mahkeme heyeti duruşmaya kısa bir ara verdi. Daha sonra devam edilen duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, aldıkları kararların usul ve yasaya aykırılık bulunmadığını belirterek, talebin reddedildiğini açıkladı. Bunun üzerine, İşçi Partili sanıkların avukatlarının da aralarında bulunduğu 11 avukat duruşma salonunu terk ederek, cezaevinin önünde basın açıklaması yaptı.

ZAYİM VE BALLI’NIN ÇAPRAZ SORGUSU YAPILDI

Duruşmada, Cumhuriyet gazetesine molotofkokteyli atılması davasının tutuklu sanıklarından Seyhun Zayim ve Bora Ballı’nın çapraz sorgusu yapıldı.

Kenan Kıran / Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT