1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çukurca’da da İhmal İddiası: Tedbir Alınmadı!
Çukurca’da da İhmal İddiası: Tedbir Alınmadı!

Çukurca’da da İhmal İddiası: Tedbir Alınmadı!

6 askerin hayatını kaybettiği dünkü Çukurca baskınından önce istihbarat bilgilerinin geldiği ancak buna rağmen tedbir alınmadığı iddia ediliyor.

21 Temmuz 2010 Çarşamba 13:07A+A-

Çukurca'da 6 askerin hayatını kaybettiği saldırı öncesi emniyet ve askeri istihbaratın eylem uyarısında bulunduğu ancak gerekli önlemlerin yine alınmadığı iddia edildi.

Dün, Hakkari'nin Kuzey Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde Kavşak-Uzundere bölgesi Hantepe mevkiinde konuşlu birliğe sızmaya çalışan PKK'lılar, karakol komutanı bir üsteğmen ve 4 uzman çavuş ile bir erin hayatını kaybetmesine neden olmuşlardı. Üs bölgesine saldırıda 9 er de yaralandı. Olayın ardından yine ihmal iddiaları gündeme geldi.

10 GÜN ÖNCE İSTİHBARAT BİLGİ VERMİŞ

Zaman gazetesinin haberine göre emniyet ve askerî istihbaratın baskınla ilgili yaklaşık 10 gün önce gerekli makamları uyardığı öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, 8 Temmuz'da, 60 kişilik bir grubun Çukurca sınırındaki askerî birliklere eylem yapacağı bilgisini ilgili makamlara iletti. Bölgenin hâkim tepelerinden Hantepe'de konuşlanan birlikler, yüksek teknolojik imkânlara sahip olmasına rağmen bunlar kullanılmadı. 

Termal kameralar çalışmadığı için hareketlilik gözlenemedi. Birliğe yaklaşan şahısları tespit eden sensörler faaliyette değildi. Aydınlatma mayınları da devreye girmedi. Bu mayınlar yaklaşık 600 metre çapındaki bir alanı aydınlatıyor. Hantepe'de saldırıya uğrayan birliğin aydınlatma fişeği de atmadığı belirtiliyor.

Zap kampından gelen PKK'lıların günler önce hâkim tepelere lojistik yığınak yaptığı ve istihbarat topladığı iddia ediliyor.  Üstelik baskına uğrayan birlik özel bir birlik; Kayseri Komondo Dağ İndirme Tugayı'na bağlı.

Çatışma 40 kişilik PKK'lı grubun Kayseri'den gelen komando birliğinin mevzilerine önce el bombasıyla ardından uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla saldırmasıyla başladı. Çatışma sabaha kadar sürdü. Ancak Kobra helikopterlerin askerî birliğe destek vermekte geciktiği ileri sürülüyor. Bazı mevzilere giren PKK'lıların, birliğe ait birtakım silah ve mühimmatı götürdüğü de öne sürülüyor.

Hantepe'deki askeri birlik, 28 Mayıs 2009 tarihinde de saldırıya uğramıştı. Operasyona çıkan askerlerin güzergâhına yerleştirilen mayının patlaması üzerine 6 asker hayatını kaybetmiş, 8 asker de yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT