1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çukurca Saldırısında da İhmal Var!
Çukurca Saldırısında da İhmal Var!

Çukurca Saldırısında da İhmal Var!

Çukurca'daki saldırı, soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Bir gün önce gelen istihbarata rağmen askerî sevkiyatın durdurulmadığı ileri sürüldü.

18 Ağustos 2011 Perşembe 13:40A+A-

Dün gerçekleşen Hakkari Çukurca'daki saldırı soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Saldırıdan bir gün önce olayla ilgili ihbar geldiği, ancak istihbaratın değerlendirilmediği ileri sürülüyor.

Zaman'da yer alan bir habere göre aynı bölgede Hakkari Vali Yardımcısı Edip Çakıcı'nın son anda kurtulduğu mayınlı saldırının üstünden 24 saat bile geçmeden böyle bir eylemin gerçekleşmesi 'Güvenlik tedbirlerinde zafiyet mi var?' sorusunu beraberinde getirdi. Olayın gerçekleştiği yer, 'geçiş noktası' özelliği taşıyor. Bu bölgede son 6 ayda 4 saldırı oldu. Bölgede alan hâkimiyeti yıllardan beri sağlanamadı.

Çukurca'da 7 Ağustos'ta da yola döşenen patlayıcı polis aracının geçişi sırasında patlatılmış, saldırıda 1 polis hayatını kaybederken, 3 polis yaralanmıştı. Yine 8 Ağustos'ta Hakkari'de sokak ortasında bir sivil polis öldürülmüştü. Hakkâri, Türkiye'nin en sarp ve dağlık yöresi. Ciddi bir güvenlik problemi var. Hakkâri'de ilçeler de dahil edildiğinde yaklaşık 50 bin asker bulunuyor.

Üç kilometre kablo döşemişler

Saldırıda yaklaşık 500 kilogram plastik patlayıcı kullanıldığı saptandı. Saldırganların yoğunluğu artırılmış patlayıcıları infilak ettirmek için de 3 kilometre kablo çektiği belirlendi.
PKK'lı grup en son Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şırnak mitingi öncesinde Söğütçay Köprüsü kenarına konulan bombayı infilak ettirmek için de 5,5 kilometre kablo döşemişti. Olay yerinde yapılan incelemelerde PKK'lıların bomba düzeneğini ateşlemek için akü kullandığı anlaşıldı. İstihbarat birimleri, örgütün patlayıcıları jammer cihazlarından etkilenmeden infilak ettirebilmek amacıyla kablo kullandığını belirtiyor. İstihbarat kaynakları, patlayıcı düzeneği ile kablonun bir gece önce döşenmiş olabileceğini değerlendiriyor. Üç kilometrelik kablo ile bomba düzeneğini infilak ettiren PKK'lıların kolaylıkla kayıplara karıştığı öne sürüldü.

Sevkiyatta helikopter neden kullanılmıyor?

Hakkari-Çukurca ile Tunceli-Pülümür, sarp arazi yapısı ve mayınlı tuzaklar nedeniyle terörle mücadelenin en çetin şartlarda yürütüldüğü araziler olarak biliniyor. Bir gün önce Hakkari Vali Yardımcısı Edip Çakıcı'nın 1 dakikalık arayla kıl payı kurtulduğu mayınlı saldırıdan sonra Hakkari–Çukurca arasında personel sevkiyatı yapılması istihbarat zafiyetini de gözlerin önüne seriyor. Bölgeyi yakından bilen bir mülki amir, bölgede son 20 yılda yüzlerce şehit verildiğini aktarıyor, istihbaratın yanı sıra idarî hataları da gündeme getiriyor. Kablo ile mayınların patlatılması da bölgedeki tepelere hakim örgüt militanlarının saldırıyı 'güven içinde' yaptıklarının göstergesi. Mülki amir, şu ifadeleri kullanıyor: "Bu bilinmesine rağmen intikallerde helikopter kullanılmaması, sabahın erken saatlerinin seçilmesi, yolda mayın tuzakların varlığı bilindiği halde tedbirsizce sevkiyat kararı alınması büyük hata. Örgütün kontrolünün olduğu yüksek riskli bölgelerde farklı yöntemler denenmeli. Çukurca ve civarında yıllardır belki 300 şehit verilmiştir. Bunun 100'ü bu yol üstünde ve mayın ve tuzaklar neticesinde olmuştur. Bu şartları bilen kimse bir gün önceki istihbarat ve saldırıya karşın intikal emri veremez?"

 

HABERE YORUM KAT