1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. CNN: Türkiye İle Ticari Savaş ABD Borsalarını Batırdı
CNN: Türkiye İle Ticari Savaş ABD Borsalarını Batırdı

CNN: Türkiye İle Ticari Savaş ABD Borsalarını Batırdı

CNN International da 'Türkiye ile girilen ticaret savaşı ABD piyasalarını batırdı' başlığını kullandı.

16 Ağustos 2018 Perşembe 04:02A+A-

ABD'nin Türkiye'ye karşı başlattığı ticaret  anlaşmazlığı, New York borsasına olumsuz yansıdı ve son günlerde endekslerde  yaşanan kayıpları artırdı. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkesinin Türkiye'den ithal ettiği çelik  ve alüminyumüzerindeki gümrük vergilerini iki katına alma emrini verdiği cuma  günü, New York borsasında kayıplar yaşanmaya başladı.

New York borsasındaki endeksler, söz konusu günde yaklaşık yüzde 0,7  düşüş gösterirken son 4 işlem gününün 3'ünü de kayıplarla tamamladı.

AA muhabirinin derlediği verilere göre, bugün TSİ 22.00'de Dow Jones  Endüstri Endeksi 260 puan (yüzde 1) düşüşle 25.038 puana gerilerken, 6  Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Aynı saatte, Standard & Poor's Endeksi 26 puan (yüzde 0,9) değer  kaybıyla 2.813 puana düşerken, Nasdaq Teknoloji Endeksi de 103 puan (yüzde 1,3)  değer kaybetti.

Böylece her iki endeks, 2 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyelerine  geriledi.

Trump'ın uzun yıllardır ABD'nin yakın müttefiki ve güçlü bir NATO  üyesi olan Türkiye'ye karşı ticaret anlaşmazlığı başlatmasına dikkati çeken  uzmanlar, bunun New York borsasında Amerikalı yatırımcılar için büyük endişe yarattığını vurguluyor.

CNN International da borsadaki düşüşle ilgili haberinde Türkiye'nin açıkladığı vergi yaptırımın etkili olduğunu belirtti. Kanal 'Türkiye ile girilen ticaret savaşı ABD piyasalarını batırdı' başlığını kullandı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum