1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cinsel İstismar Soruşturmasında Tüm Personel Açığa Alındı
Cinsel İstismar Soruşturmasında Tüm Personel Açığa Alındı

Cinsel İstismar Soruşturmasında Tüm Personel Açığa Alındı

Harput Bakım, Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezindeki cinsel istismar iddialarına ilişkin 2007-2012 yıllarını kapsayan soruşturmada tüm personel açığa alındı.

12 Mart 2015 Perşembe 22:25A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, "Harput Bakım, Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezindeki kız öğrencilere cinsel istismarda bulunulduğu" iddiaları üzerine soruşturma başlattığı, bu kapsamda kuruluş müdürü ve personelin açığa alındığı bildirildi.

Bakanlıktan, bugün bir gazetede yer alan "Tecavüz Merkezi" başlıklı habere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, 2007-2012 yıllarını kapsayan ve Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen iddialara ilişkin soruşturmanın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam tarafından üç müfettişin görevlendirildiği bildirildi.

Bakan İslam'ın talimatıyla yürütülen soruşturmanın selameti ve iddiaların objektif değerlendirilebilmesi amacıyla kuruluş müdürü ve haberde ismi geçen tüm personelin açığa alındığı da belirtildi.

Bakanlığın, çocukların, kadınların, engellilerin, yaşlıların, kimsesizlerin kimsesi olma yolunda büyük hizmetler ifa ettiğinin altı çizilen açıklamada, ''Bu bakımdan henüz soruşturma aşamasında olan bir konu dolayısıyla Bakanlığımızın bir kuruluşunun 'Tecavüz Merkezi' başlığıyla kamuoyunda itibarsızlaştırılması tüm bu hizmetlere zarar verecek bir nitelik taşımaktadır. Soruşturmaların gereği yapılarak, kamuoyu bilgilendirilecektir'' ifadesine yer verildi.

Soruşturma sürüyor

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, olayla ilgili Elazığ İl Jandarma Komutanlığı fezlekesinin 3 Mart 2014'de  Başsavcılığa gönderildiği ifade edildi.

İddialara ilişkin olarak şüpheliler hakkında "cinsel istismar" ve ilgili kamu görevlileri hakkında da "suçu gizleme" suçlarından başlatılan soruşturmanın devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mağdurların Cumhuriyet Başsavcılığı nezaretinde, avukat katılacak şekilde psikolog ve pedagog eşliğinde 'çocuk mağdur' sıfatıyla ifadeleri alındı. Cumhuriyet Başsavcılığımızca şüpheliler ve ilgili kamu görevlileri hakkında soruşturmanın başlatıldığı 7 Nisan 2014 tarihinde 2014/3637 sayılı yazı ile  Elazığ Valiliğine bildirildi. Bir kısım mağdurlara yönelik eylemlerin Muş ve Diyarbakır illerinde gerçekleştiği anlaşılmış ve Nisan 2014 tarihinde bu illerde işlenen iddialara ilişkin evrak hakkında 'ayırma ve yetkisizlik' kararı verilerek, ilgili İl Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderildi. Elazığ Harput Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezinde mağdur çocuklara yönelik cinsel istismar eylemine ilişkin olarak da Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmanın geniş kapsamlı olarak devam etmekte olduğu, kamuoyuna duyurulur."

Elazığ Valiliği de "Harput Bakım, Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezindeki kız öğrencilere cinsel istismarda bulunulduğu" iddialarıyla ilgili adli ve idari tahkikatın titizlikle yürütüldüğünü bildirdi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Konu ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ve Valiliğimizce idari soruşturma başlatılmış, soruşturmanın selameti bakımından adı geçen Merkez Müdürü ile 2 personel bugün itibariyle görevlerinden uzaklaştırılmıştır. Gerek adli gerekse idari tahkikat titizlikle yürütülmekte olup, gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır."

"Bakanlığımız konuyu araştırmak üzere müfettişler tayin etmiştir"

Öte yandan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Elazığ'daki cinsel istismar iddialarına ilişkin, "Bakanlığımız derhal bu konuyu araştırmak üzere müfettişler tayin etmiştir ve müfettişler görevlerinin başındadır. Konu hem Cumhuriyet Savcılığı hem Bakanlığımız tarafından ayrı ayrı incelenmektedir" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Harput Bakım, Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezindeki kız öğrencilere cinsel istismarda bulunulduğu" iddialarıyla ilgili gelişmeler konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesini istedi.

İslam, 2007-2012 yılları arasında cereyan ettiği iddia edilen birtakım istismar iddiaları olduğunu belirterek, bu iddiaların jandarma komutanlığı tarafından tespit edildiğini ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu ancak savcılığın henüz iddia metnini hazırlamadığını, çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Devam eden bir hadise olmadığını ifade eden İslam, iddialar ortaya atıldığı andan itibaren bakanlığın geçmişe yönelik dahi olsa herhangi bir alanda gri bir alan oluşmaması ve herhangi bir sorunun üzerine gidilmeden kapatılmasını engelleyebilmek amacıyla derhal harekete geçtiğini vurguladı.

Savcılıkla iletişime geçilerek konuda adı geçen kişilerin tespit edildiğini ve derhal görevden uzaklaştırıldığının altını çizen İslam, bu kişilerin suçluluklarının henüz tespit edilmediğini belirtti. İslam, şöyle devam etti:

"Buna rağmen objektif  davranabilmek ve soruşturmanın selameti için görevlerinden uzaklaştırılmışlardır. Bakanlığımız derhal bu konuyu araştırmak üzere müfettişler tayin etmiş. Müfettişler görevlerinin başındadır. Konu hem Cumhuriyet Savcılığı hem Bakanlığımız tarafından ayrı ayrı incelenmektedir. Hangi döneme, hangi yıla ait olursa olsun sonuna kadar gidilecektir. Bize emanet edilen çocuklarımızın yüksek menfaati için konu üzerinde hassas bir dil kullanılarak yorumların yapılması gerektiğini tekrar ediyorum. Hem yüce Meclisimizin hem de halkımızın sonuna kadar bütün durumların inceleneceğinden, sonuç eğer iddia edildiği gibi gelirse bütün insan hatalarının en şiddetli biçimde cezalandırılacağından emin olmalarını rica ediyorum. Bundan sonra bu tür durumların meydana gelmemesi için bütün tedbirler alınmaktadır."

İslam, bu konuda bugüne kadar bakanlığa yapılmış herhangi bir müracaat, bir şikayet ve  soruşturma açılması konusunda herhangi bir talep olmadığı için resen yapılmış bir uygulama bulunmadığını, resen ilk uygulamanın konudan haberdar olduktan sonra yapıldığını söyledi.

İdari araştırma yapabilmek için haberlerinin olması gerektiğini vurgulayan İslam, basında yer alan yazışmaları ihbar kabul ederek derhal devreye girdiklerini, soruşturmayı bu sabah itibariyle başlattıklarını ve konu etrafında ismi geçen bütün kişileri açığa aldıklarını kaydetti.

"3 bin 300 lisanslı sporcu çocuğumuz var"  

Konuya ilişkin benzer sorular üzerine İslam, AK Parti'nin iktidara geldikten sonra devlet denetimi ve bakımında olan çocuklarla ilgili son derece çağdaş gelişmeler yaşandığını belirterek, bu konuda yapılan çalışmaları anlattı.

İslam, 80 bin çocuğun ailesine yardım verilerek, 10-12 bin arasında çocuğa koruyucu aile yanında ve yaklaşık yine bu kadar çocuğa da sevgi ve çocuk evlerinde bakıldığını belirtti.

Şu anda sevgi ve çocuk evlerinde 3 bin 300 lisanslı sporcu çocuk bulunduğunu ifade eden İslam, "Bu rakamın 2002'de 80 idi. Şu anda çocuklarımızın TEOG başarısı yüzde 95, üniversiteye girme başarısı yüzde 70 civarında. Bütün bu rakamlar çocuklarımızın ne kadar iyi şartlar altında yaşadıklarını gösteriyor" diye konuştu.

" İddiaların içinde yer alan isimleri derhal görevden uzaklaştırdık"

İslam, "Harput Bakım, Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezindeki kız öğrencilere cinsel istismarda bulunulduğu" iddiaları 'doğruysa' diye düşünerek bu iddialara en şiddetli biçimde karşılık verdiklerini kaydetti.

 İddiaların içinde yer alan isimleri derhal görevden uzaklaştırdıklarını yineleyen İslam, şunları söyledi:

 "Konuyla ilgili müfettişler tayin ettik. 'Bu geçmiş dönemde olmuş bir şeydir, bugünkü iş değildir' gibi bir düşünceye asla sahip değiliz. Herhangi bir  an için bir gri alan yaratılmasına müsaade etmeyiz. Hiçbir insan hatasına göz yummayız, hiçbir ihmal ve istismarı affedebilecek ya da hoş görebilecek bir durumumuz yoktur. En şiddetli biçimde cezalandırılacaklardır, eğer herhangi bir ihmal ya da istismar tespit edilirse. Kendinizden ne kadar eminseniz bunun sonucunu nasıl takip edebileceğinizi, nasıl tahayyül ediyorsanız lütfen benden de o şekilde emin olun. En az sizin hassasiyetiniz, sizin duyarlılığınız kadar yüce milletimizin herhangi bir vicdan sahibi ferdinin duyarlılığı kadar en az konunun üzerindeyiz. Sizlerle birlikte çalışacağız. Bizi istediğiniz gibi denetleyebilirsiniz, bize istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Her şey açık, herşey şeffaf yapılmış ve bir hata varsa bu hataları telafi etmek için sonuna kadar gideceğimize de 77 milyon insanımızın emin olması gerekir."

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün'ün, yerinden söz alarak, "Bizim bu işten haberimiz yoktu, soruşturma açacağız, edeceğiz devletin bir işi sürüncemeye atacağının laflarıdır. Biz bunları biliriz. Tokat'taki öğretmeni alıp başka bir okula verdiniz. Devletin bir ciddiyeti vardır" ifadesi üzerine İslam, "Beni ciddiyete davet eden arkadaşımı ciddiyete davet ediyorum. Dördüncü defa açıklıyorum, olayda adı geçen herkes görevden alınmıştır, olay takibimiz altındadır. Sonuçlar kamuoyuyla ve sizinle paylaşılacaktır. Hem yargı hem Bakanlığın takibindedir" karşılığını verdi.

Bu arada Levent Gök ise yerinden söz alarak, "AK Parti milletvekili arkadaşlarım 'yanına git, sor' diyorlar. Bu hepimizin meselesi, bu çocuklar hepimizin bağrına basacağı çocuklar yani sizi ilgilendirmiyor mu? AKP milletvekillerinin tavrını kınıyorum" dedi.

"Öğretmen hanımla alakalı bir araştırma başlattığını biliyoruz" 

HDP Grup Başkanvekili Buldan'ın,  Tokat'ta bir ortaokulda bir öğretmenin "başını örtmeyen kız öğrencilere yönelik" sarf ettiği iddia edilen sözleri hatırlatması üzerine Bakan İslam, bunun Milli Eğitim Bakanlığı'nın uhdesinde bir konu olduğunu anımsatarak, "Bakanlığın bu konuyla ilgilendiğini, bu öğretmen hanımla alakalı bir araştırma başlattığını biliyoruz. Gerçeklik durumuna göre onunla ilgili takibatta yapılacaktır" diye konuştu.

Genel Kurul'da ayrıca grup başkanvekilleri, evinde ölü bulunan Türk pop müziği sanatçısı Erol Büyükburç'a Allah'tan rahmet diledi.

AA

HABERE YORUM KAT