1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cihaner’den Pişkinlik
Cihaner’den Pişkinlik

Cihaner’den Pişkinlik

Kendi yürüttüğü soruşturmaların bilgisini basına sızdıran İlhan Cihaner, Osman Şanal’ı ‘yürütülen bir soruşturmanın bilgilerini basına sızdırmakla’ suçladı.

03 Aralık 2010 Cuma 05:57A+A-

Erzincan Ergenekon davasının 2 numaralı sanığı olduğu için HSYK tarafından Erzincan Başsavcılığı'ndan alınarak Adana'ya düz savcı yapılan İlhan Cihaner'den 'gizli soruşturma' yüzsüzlüğü.  Adalet Bakanlığı'nın Osman Şanal hakkında soruşturma açılmasına izin vermeme işleminin iptali istemiyle İlhan Cihaner tarafından Ankara 1. İdare Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşmasında Cihaner'in ''Soruşturmalar gizli yürütülür, gazetelerde ilan edilmez. Soruşturma evresinde bilgilerin sızmaması doğrudur. Ben de bu nedenle gizli yürüttüm'' şeklindeki sözleri akıllara kartel medyasına ve CHP'ye bizzat Cihaner tarafından servis edilen belgeleri getirdi.

CHP, CUMHURİYET VE DOĞAN MEDYASI

"AK Parti ve Cemaatlere komplo" planı çerçevesinde gizli bir soruşturma başlattığı ve Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılarından bu durumu gizlediği gerekçesi ile soruşturmadan el çektirilen düz savcı İlhan Cihaner, soruşturmayı gizli yürüttüğünü ve basına bilgi vermediğini iddia etse de Anadolu'da Vakit gazetesi, başta CHP, Cumhuriyet gazetesi ve Doğan Medyasına belge servis edildiğini gün ve adres göstererek deşifre etmişti.

CUMHURİYET MUHABİRİNE SERVİS

Kapanan Anadolu'da Vakit gazetesinin 18.08.2009 tarihli sayısında yer alan habere göre Cumhuriyet gazetesi muhabiri Erzincan Adliyesi'ne gitmiş ve Cihaner'le bir süre görüştükten sonra, içinde soruşturma belgelerinin yer aldığı dosya ile adliyeden ayrılmıştı. Bu olay sonrası Cumhuriyet'te peş peşe onlarca haber çıkmış, birçoğu mahkeme kararı ile tekzip edilmişti.   Haberde Cumhuriyet muhabirlerinin adliyeye girdiklerini ve başsavcının makamına çıktıklarını gören yerel gazeteci şunları söylemişti: "Cumhuriyet'te çıkan habere şaşırmadık. Çünkü bir süre önce Cumhuriyet için haber yaptıklarını söyleyen 2 kişi adliyeye geldi. Kapıdaki polis memuruyla görüşmek istediklerini söyleyip yukarı çıktılar. Polise kim olduklarını sordum, gazeteci olduklarını ve savcıyla görüşmek için geldiklerini söylediler. Bir süre sonra da ellerinde pembe bir dosya ile çıktıklarını gördüm."

İlhan Cihaner'in CHP'ye de belge servis ettiği iddia edilmişti. Vakit'in 28.12.2009 tarihli sayısında  21 Aralık 2009 Pazartesi sabahı CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'in, meslekten ihracı istenen Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ile gizlice Erzincan Merkez Komutanlığı'na gittiği ve Kemal Kılıçdaroğlu'na ulaştırılmak üzere belge temin edildiği iddia edilmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş hakkında ortaya attığı ve daha sonra tamamen uydurma olduğu ortaya çıkan iddiaların nasıl elde edildiği gözler önüne serilmişti.

SÖZDE GİZLİ TANIK İFADELERİ NASIL SIZDI?

Doğan medyasına eş zamanlı olarak sızdırılan sözde gizli tanık ifadeleri ile ilgili ise "Cemaat içinden kadınlar anlatıyor" başlığı kullanılmıştı. Haberde "Tarikatta bir kadın gizli tanık olarak anlattı: 'Zorla evlendirdiler. Kocam baş başayken başörtüm açılınca dövdü. TV, telefon, pencereden bakmak yasaktı'" şeklinde ifadeler kullanılmıştı.

Ali Eyvaz / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT