1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çiçek ve Cihaner’e Birleşme Kararı
Çiçek ve Cihaner’e Birleşme Kararı

Çiçek ve Cihaner’e Birleşme Kararı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasıyla, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de sanıkları arasında bulunduğu Ergenekon’un Erzincan yapılanmasına ilişkin Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyasının birl

26 Haziran 2010 Cumartesi 03:34A+A-

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasıyla, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de sanıkları arasında bulunduğu Ergenekon'un Erzincan yapılanmasına ilişkin Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosyasının birleşmesine oy çokluğuyla olur verdi. 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün karara muhalefet şerhi koydu. Karar mahkeme hakimleri Hasan Hüseyin Özese ve Sedat Haşıloğlu tarafından alındı. Bu karar, İlhan Cihaner ve arkadaşlarının Silivri'de yargılanması anlamına geliyor.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi bir süre önce söz konusu davayı Cihaner hakkında görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle yürüttüğü yargılama dosyası ile birleştirmiş, ardından da 4 aydır Erzurum'da tutuklu bulunan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve 9 arkadaşını tahliye etmişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, söz konusu kararının ardından, Ergenekon'un Erzincan yapılanmasına ilişkin dosyayı yetki uyuşmazlığının giderilmesi için Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gönderdi.

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın incelemeden göndermesini istediği ve Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Islak imzalı belge davası ile birleştirilmesine karar verdiği Cihaner dosyasını incelemeye almıştı.

Mahkeme başkanı Köksal Şengün'ün gönderilmesi yönünde görüş bildirdiği dosya iki üyenin karşı çıkmasıyla incelemeye alınmıştı. Islak imzalı belge dosyasını İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri gönderen Yargıtay 11. Ceza Dairesi bu dosya ile Cihaner dosyasının birleştirilmesine gerek olmadığına karar vermişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, basın mensuplarına yaptığı açıklamada ıslak imzalı belge dosyasının tekrar kendilerine gönderildiğini söylemişti. Bununla birlikte Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin Cihaner dosyalarının birleştirme kararının da gönderildiğini belirten Şengün, "Birleştirmeye istinaden 11. Ceza Dairesi'nin yazısı da geldi. Birleştirmeye istinaden dosyanın incelemeden gönderilmesini istiyor. Ben gönderilmesi yönünde görüş bildirdim. Üye hakimler ise dosyayı incelemeye aldı. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin birleştirme kararını inceleyecekler" demişti.

HABERE YORUM KAT