1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. CIA'nın Kaçırdığı İranlı Nükleer Fizikçi Washington'da
CIAnın Kaçırdığı İranlı Nükleer Fizikçi Washingtonda

CIA'nın Kaçırdığı İranlı Nükleer Fizikçi Washington'da

CIA tarafından kaçırıldığını söyleyen İranlı nükleer bilimadamı Şehram Emiri Pakistan Büyükelçiliğine sığındı.

13 Temmuz 2010 Salı 11:47A+A-

CIA tarafından, geçen yıl Suudi Arabistan'da umre ziyareti için bulunduğu sırada kaçırıldığını söyleyen ve geçtiğimiz günlerde bir video mesajı yayınlanan İranlı nükleer bilimadamı Şehram Emiri, Washington'daki Pakistan Büyükelçiliğine sığındı.

İran devlet televizyonu, Emiri'nin bir an önce İran'a dönmek istediğini duyurdu. ABD ile İran arasında doğrudan diplomatik ilişki bulunmuyor. Bu çerçevede İran'ın ABD'deki menfaatleri, Pakistan'ın Washington Büyükelçiliği aracılığıyla, ABD'nin İran'daki menfaatleri ise İsviçre'nin Tahran Büyükelçiliği aracılığıyla korunuyor.

Tahran, Emiri'nin, ABD ve Suudi Arabistan istihbaratı tarafından kaçırıldığına inanıyor. Emiri de medyada yer alan ilk mesajında Umre için gittiği Suudi Arabistan'da, Suudi ajanların da yardım ettiği CIA tarafından kaçırıldığını söylemişti.

Tahran yönetimi, İsviçre'nin Tahran Büyükelçisini İran Dışişleri Bakanlığına çağırarak Amerikan yönetiminden vatandaşının can güvenliğini sağlamasını talep etmişti.

İran İstihbarat Bakanlığı, daha önce Emiri'nin Arizona eyaletinde olduğu bilgisini de içeren video görüntülerine ulaştığını açıklamıştı. ABD ve Suudi Arabistan, Emiri'nin kaçırıldığı iddialarını reddediyor. Amerikan ABC televizyonu mart ayında yayınladığı bir haberde, Emiri'nin CIA'e yardım ettiği iddiasını ortaya atmıştı.

İran medyası, Şehram Emiri'nin Tahran'da bir üniversitede araştırmacı olarak çalıştığını belirtiyor. Ancak bazı haberlerde Emiri'nin, İran'ın tartışmalı nükleer programı konusunda derin bilgiye sahip olduğu ve ülkenin atom enerjisi kurumunda çalıştığı da yer alıyor.

HABERE YORUM KAT