1. HABERLER

  2. HABER

  3. CIA: İsrail Böyle 20 Yıl Daha Yaşayamaz!
CIA: İsrail Böyle 20 Yıl Daha Yaşayamaz!

CIA: İsrail Böyle 20 Yıl Daha Yaşayamaz!

Obama’nın Filistin'i işgal altında bulunduran İsrail’i "barış"a zorlamasının ardında, CIA’nın geçtiğimiz yıl hazırladığı bir raporun etkili olduğu belirtiliyor.

17 Eylül 2010 Cuma 10:53A+A-

İsrail'in mevcut şartlarda 20 yıl sonra varlığını sürdürebilmesinin zor olduğu belirtilen CIA raporuna göre, önümüzdeki 15 yıl içerisinde İsrail'deki 1,5 milyon Rus ve Avrupa Yahudisi geldikleri ülkelere geri dönecek.

İşgal altında tuttuğu Filistin topraklarında terör estiren İsrail'in 20 yıl sonra varlığını sürdüreceği şüpheli. Bu tahmin İsrail'in varlığının sürdürülmesi için elinden geleni yapan Amerikan istahbarat teşkilatı CIA'e ait.

OBAMA'NIN ISRARININ ARKASINDAKİ SEBEP
Washington yönetimi ısrarlı bir şekilde İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerinin devam etmesini isterken, bu ısrarın arkasında CIA'in İsrail'in varlığını mevcut şekilde sürdüremeyeceğine dair raporunun etkili olduğu belirtiliyor. ABD Başkanı Obama'nın, İsrail'in ne olursa olsun müzakere masasından kalkmamasına yönelik kararlı tutumunun, İsrail'i yok olmaktan kurtarmaya yönelik olduğu belirtiliyor. CIA'in geçtiğimiz yıl hazırladığı ve Obama ile birlikte az sayıda kişiye dağıtılan raporda İsrail'in varlığının sürdürülmesi için en iyi yolun tek devletli bir sistem olduğu belirtiliyor.

İSRAİLLİ YAHUDİLER GERİ DÖNÜYOR
İsrail'in mevcut şartlarda varlığını 20 yıl sonra kaybedebileceğini tahmin eden CIA'in hazırladığı raporda, iki devletli yapının pratikte mümkün olmadığı belirtilirken, bunun yerine 'demokratik ve eşitlik prensipleri üzerine kurulu' tek devlet modelinin İsrail'i yok olmaktan kurtaracağı kaydediliyor. Raporda 1947/48 ve 1967 yıllarında sürgün edilmiş Filistinlilerin geri döneceğinin tahmin edildiği ve önümüzdeki 15 yılda 2 milyon İsrailli'nin geldikleri ülkelere geri döneceği ifade edilirken, halen 500 bin İsraillinin Amerikan pasaportu taşıdığı ve Amerikan pasaportuna sahip olmayanların da başvuruda bulunduğu kaydediliyor.

İSRAİLLİLER AZALIRKEN FİLİSTİNLİLER ARTIYOR
CIA raporunda ayrıca daha önce Rusya ve Avrupa'dan İsrail'e gelmiş 1,5 milyondan fazla Yahudinin tekrar geldikleri yerlere geri dönebileceğinin de tahmin edildiği ifade ediliyor. İsraillilerin doğum oranları düşerken Filistin halkının nüfusunun hızlı bir şekilde arttığı belirtilen raporun Amerikan Senatosu İstihbarat Komisyonu'na da sunulduğu belirtiliyor. Öte yandan Filistin'in al Youm sitesi CIA'in 1990'lı yılların başında Güney Afrika'daki apartheid rejiminin ve Sovyetler Birliği'nin de yıkılışını öngördügünü ve İsrail'in de aynı şekilde yok olacağını kaydetti.

İSRAİL'İN NÜKLEER PROGRAMI
Öte yandan, Uluslararası Atom Enerjisi'nin Viyana'da devam toplantısında İsrail'in ve Suriye'nin nükleer programı tartışmaya açıldı.

(Kaynak: Vakit)

HABERE YORUM KAT