1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'ye 14 Şehirde Sadece 15 Aday Başvurdu
CHP'ye 14 Şehirde Sadece 15 Aday Başvurdu

CHP'ye 14 Şehirde Sadece 15 Aday Başvurdu

Aday adaylığı başvurularının sona erdiği CHP’nin 10 ilde kapısını çalan olmadı. CHP’nin aday sıkıntısı yaşadığı 14 ilin çıkaracağı toplam vekil sayısı ise 52. Halen milletvekili olan 15 isim de başvuruda bulunmadı

04 Mart 2015 Çarşamba 04:54A+A-

Ersin Çelik / Yeni Şafak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 35 oy hedefi koyduğu 7 Haziran seçimleri için aday adaylığı başvuruları önceki gün sona erdi. Partinin 10 ilde kapısını çalan olmadı. 4 ilde ise sadece birer kişi başvurdu. CHP 14 ilde seçimleri şimdiden kaybetmiş görünüyor. 2 bin 822 ismin aday adaylığına başvurduğu parti 10 ilde ise sıfır çekti. CHP’ye 3’ü büyükşehir 4 ilde ise birer başvuru oldu.

AKSARAY ŞOKU

CHP’ye aday adaylık başvurusu yapılmayan 10 il şöyle: Aksaray, Batman, Bingöl, Bitlis, Gümüşhane, Hakkâri, Kilis, Muş, Siirt ve Şırnak. Doğu ve Güneydoğu illerinden milletvekili çıkaracak oyu alamayan CHP’ye vekillik için başvuru yapılmayan iller arasında 2001’de yüzde 11 oy aldığı Aksaray olması dikkati çekti.

4 İLDE BİRER ADAY

CHP’ye Erzurum, Van, Mardin büyükşehirleri ile Rize’de ise sadece birer aday adayı başvurdu. CHP 2011’de Erzurum’da yüzde 5, Van ve Mardin’de ise yüzde 3,5 oy almıştı. Bir adayın başvurduğu bir diğer il olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de ise CHP 2011’de yüzde 17 oy alarak, yüzde 69 oy alan AK Parti’nin ardından ikinci olmuştu.

52 KOLTUK İÇİN 4 BAŞVURU

CHP’ye aday adayı başvurusu yapılmayan 11 ilin toplam milletvekili sayısı 29. Birer adayın başvuru yaptığı 4 ilin toplam vekil sayısı ise 23. CHP’nin aday adayı başvuru sıkıntısı yaşadığı 15 ilin toplam vekil sayısı ise 52. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu önceki gün bir gazeteye verdiği demeçte 7 Haziran’da yapılacak seçimler için yüzde 35 oy almayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Şafak Pavey sürprizi

14 ilde aday sıkıntısı yaşayan CHP’de 15 vekil, yeniden adaylık için başvuru yapmadı. CHP’de 7 Haziran 2015 seçimleri için adaylık başvurusunda bulunmayanlar arasında genel başkan yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in yanı sıra Ergenekon davasından uzun süre tutuklu kalan Prof. Mehmet Haberal da bulunuyor. Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP’den ihracı yargı yolu ile durdurulan Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum da başvuruda bulunmadı. Aykan Erdemir, Oğuz Oyan, Alaattin Yüksel, Oktay Ekşi, Şevki Kulkuloğlu, Sabahat Akkiraz, Osman Aydın, Kemal Ekinci, Osman Kaptan, Turhan Tayan, Binnaz Toprak ve İhsan Kalkavan da seçimlere girmeme kararı aldı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum