1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP’nin “İlahiyatçı Çakmak”a Sabrı Bu Kadar
CHP’nin “İlahiyatçı Çakmak”a Sabrı Bu Kadar

CHP’nin “İlahiyatçı Çakmak”a Sabrı Bu Kadar

CHP’nin İstanbul’daki “beyin fırtınası” toplantılarında en çok fikri dinlenen isim olan ve geçtiğimiz haftaki kurultayda Parti Meclisi’ne alınan ilahiyatçı akademisyen Muhammet Çakmak, bizzat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından “ikinci bir emr

25 Aralık 2010 Cumartesi 02:17A+A-

Fethullah Gülen'le ilgili basında çıkan övücü sözlerinden dolayı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kendisine konuşma yasağı getirildiği iddia edilen Muhammet Çakmak, konuyla ilgili sorularımıza, "Şimdilik bir şey konuşmak istemiyorum. Daha sonra belki bir açıklama yaparım" demekle yetindi. PM üyesi seçilmeden önce ve sonra röportaj ve demeçleri gazetelerde yayınlanan, pek çok haber kanalında görülen Çakmak'ın kendisine getirilen yasak yüzünden basınla ilişkisini dondurduğu kaydedildi.

"PARTİ İÇİNDE RAHATSIZLIK OLUŞTU, KONUŞMA"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Fethullah Gülen'e yönelik sözlerinden dolayı CHP'nin yeni Parti Meclisi üyesi Muhammet Çakmak'ı "Parti içinde büyük rahatsızlık oldu, şimdilik hiçbir kuruluşa konuşma" şeklinde uyardığı öğrenildi. CHP'li bir milletvekilinin, bu sıkıntısını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na ilettiği, onun da "Uyardım, bir daha olmaz" dediği belirtildi.

İKİ CÜMLELİK LAF ÜZERİNE TAHAMMÜLSÜZLÜK

Önceki gün Atatürkçü Düşünce Derneği'nin Menemen Şubesi'nin düzenlediği 'Demokrasi ve Kubilay' konulu panelde bazı dinleyicilerin de Çakmak için "Çakmak gibilerin CHP'de yer alması yüzkarasıdır" diye bağırması ve bu tepkilere CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum'un destek vererek Gülen aleyhine sözler sarf etmesi dikkat çekmişti. Çakmak'ın kendisiyle yapılan bir röportajda dile getirdiği, tepkilere sebep olan sözleri ise şöyleydi: "Fethullah Gülen bir fenomendir, bilgedir. Türk milletinin daha da güçlenmesine katkı yapan bir kişidir." Bu iki cümlenin CHP yönetimini ve teşkilatlarını karıştırması manidar bulundu.

"CHP ŞAHA KALKACAK" DİYORDU

Muhammet Çakmak, CHP'nin sadece kadrolarını değil, söylemini de değiştirmesi gerektiğini belirterek, "Ondan sonra CHP şaha kalkacaktır. CHP bütün toplumu kucaklayacak bir siyaset dilini bu ülkede üretmek zorundadır. Partinin Genel Merkezi'nin duvarları yıkılıp halka açılmalı. Hatta o soğuk genel merkez binası da yıkılıp yeniden yapılmalı. CHP gibi köklü bir siyasi partinin yeni bir söylemle halkla buluşması Türkiye'deki bütün temel sorunları çözecektir. CHP bu konuda öncü bir siyasi parti olacaktır" diyordu. CHP'nin 16-17 Ekim tarihlerinde İstanbul'da yaptığı "beyin fırtınası" adı verilen seri toplantılarının en çok beğenilen konuğu Muhammet Çakmak olmuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, bu toplantılarla ilgili basına bilgi verirken, "Sayın Çakmak'ı soluksuz dinledik ve kendisinden çok istifade ettik" demişti.

Dün bir TV kanalına açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum ise, "Fethullah Gülen'e tahammül edemediğim iddiası doğru değil. Sadece Muhammet Çakmak gibi düşünmüyorum" dedi.

ALİ EYVAZ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT