1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'nin ‘Evet’ Öfkesi
CHPnin ‘Evet’ Öfkesi

CHP'nin ‘Evet’ Öfkesi

Bir dönem CHP'de genel başkanın sağ kolu olarak nitelendirilen Ankara Milletvekili Eşref Erdem'le CHP'nin yolları ayrıldı.

05 Ağustos 2010 Perşembe 05:56A+A-

Bir dönem CHP'de genel başkanın sağ kolu olarak nitelendirilen Ankara Milletvekili Eşref Erdem, referandum oylamasında "evet" oyu kullanacağını söylemesiyle birlikte partiden ihraç edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, eski İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi olması yönündeki önerisini görüşmek üzere toplanan CHP Parti Meclisi'nden (PM) sürpriz bir ihraç kararı çıktı. Bir dönem partide "genel başkanın sağ kolu" konumunda olan Ankara Milletvekili Eşref Erdem, anayasa paketine ilişkin referandum oylamasında "evet" oyu kullanacağı yönündeki açıklaması nedeniyle, "tedbirli olarak 1 yıl süre ile geçici ihraç talebi" ile Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevk edildi.

Bugün'ün aldığı bilgiye göre, PM üyelerinin "kesin ihraç" önerilerinin "geçici ihraca" dönüşmesinde sürpriz şekilde Genel Sekreter Önder Sav etkili oldu. Sav ve bazı PM üyeleri, "kesin ihraç kararının ağır olacağı, bu nedenle Erdem'in bu süre içindeki tutumunun izlenmesi" görüşünü dile getirdi.

Geçici ihraç kararı nedeniyle Erdem, 1 yıl süre ile parti üyeliğinden kaynaklanan haklarından yararlanamayacak. Geçici ihraç "yumuşak formül" olarak görünse de, "YDK kararı sonrası başlayacak 1 yıllık sürenin" genel seçimler sonrasına sarkması nedeniyle, kararın Erdem'in CHP'den milletvekilliği yolunu kapattığı şeklinde yorumlandı.

Ankara dışında bulunan Erdem, ihraç kararını "Şaşırmadım bekliyordum" şeklinde değerlendirdi.

CHP MYK, geçtiğimiz günlerde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "referanduma evet" şapkası ile karşılayan Bingöl'ün CHP'li Yedisu Belediye Başkanı Mehmet Şerif Memioğlu'nu da, tedbirli olarak kesin ihraç talebi ile disiplin kuruluna sevk kararı almıştı. Memioğlu, referanduma hayır kampanyası sürecinde "üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışının partinin temel ilkeleri ve siyasal çalışmalarına aykırı olduğu" gerekçesiyle disipline sevk edilmişti.

BUGÜN

HABERE YORUM KAT