1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP’nin Burs Oyunu
CHP’nin Burs Oyunu

CHP’nin Burs Oyunu

Sırf AK Partili belediyeler öğrencilere burs verdiği için AYM’ye başvurarak öğrencilere burs verilmesini engelleyen CHP’nin, yasak olmasına rağmen CHP’ye yakın yüzlerce üniversite öğrencisine burs verdiği ortaya çıktı.

19 Eylül 2010 Pazar 11:27A+A-

Sayıştay müfettişlerinin yaptığı inceleme raporlarına göre, CHP'li Bakırköy Belediyesi, CHP'ye yakın 660 üniversite öğrencisine her ay 100 TL burs vererek belediyeyi 458 bin TL zarara uğratmış.

AK Partili belediyelerin onbinlerce öğrenciye burs vermesini sırf siyasi rant olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak iptal ettiren CHP'nin, yüzlerce öğrenciye burs verdiği ortaya çıktı. Yasak olmasına rağmen her ay 660 üniversite öğrencisine burs verdiği ortaya çıkan CHP'li Bakırköy Belediyesi, bu yolla belediyeyi 458 bin TL zarara uğratmış. CHP burs skandalında tek tek isimleri yer alan öğrencilerin, CHP'ye yakın isimler olduğu iddia ediliyor.

AK PARTİ VERİNCE RANT, CHP VERİNCE…

Sayıştay müfettişlerinin Bakırköy Belediyesi'nde yaptıkları inceleme sonucunda; belediyenin üniversite öğrencilerine Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararına rağmen burs vermeye devam ettiği de tespit edildi. Bilindiği üzere TBMM, belediyelerin de aralarında bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç sahibi yüksek öğrenim öğrencilerine burs ve yardım yapmalarına imkân veren yasal bir düzenleme yapmıştı.

Ancak aralarında Kemal Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu CHP'li 110 milletvekili, belediyelerin yüksek öğrenim öğrencilerine burs vermelerine imkân veren düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Söz konusu yasal düzenleme, CHP'nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı ile belediyelerin yüksek öğrenim öğrencilerine burs, kredi ve nakdî yardım adı altında doğrudan herhangi bir ödeme yapmaları mümkün değil. Sırf AK Parti burs vermesin diye bursları iptal ettiren CHP'nin burs vermesi ise manidar bulundu.

CHP'nin kalesi olarak bilinen Bakırköy Belediyesi, CHP'nin öğrencilere burs verilmesini iptal ettirmesine rağmen burs vermeye devam ediyor. CHP'nin bir taraftan yasayı iptal ettirmesi, diğer taraftan ise CHP'li bir belediyenin iptal edilen yasaya göre burs vermesi, siyasi rant olarak değerlendiriliyor.

KEMAL GÜMÜŞ / VAKİT

HABERE YORUM KAT

2 Yorum