1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'nin Başörtüsü Formülü Samimi Bulunmadı
CHPnin Başörtüsü Formülü Samimi Bulunmadı

CHP'nin Başörtüsü Formülü Samimi Bulunmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'türbanı çözeceğiz' sözlerinden sonra başörtüsü bağlama şekilleriyle ilgili formül üreten CHP Bilim Yönetim Platformu Başkanı Prof. Dr. Sencer Ayata'ya sivil toplum örgütlerinden tepki geldi.

27 Ağustos 2010 Cuma 00:12A+A-

Ayata, çözüm önerileri arasında saçın bir kısmının açıkta bırakılabileceğini saymıştı. Ayata'nın, "Öğrencilerin saçının tamamen kapatılması şart değil, bağlama şeklinde uzlaşılabilir." açıklaması, sivil toplum temsilcileri tarafından 'CHP'nin samimiyetsizliği' olarak değerlendirildi. Ayata'nın, ODTÜ'de görev yaptığı dönemde başörtülüleri okula kabul etmemiş olduğu hatırlatıldı.

Eski ÖZGÜRDER Genel Başkanı Hülya Şekerci, Ayata'nın formülünü, 'çelişkili ve güvenilmez' olarak niteledi. "CHP yine samimiyetsizliğini ortaya koydu. Halkla dalga geçmenin anlamı yok. Başörtüsü yasağının en şiddetli savunucusu olacaksınız, Anayasa Mahkemesi'nde bir düzenleme yapıldığı zaman iptali için uğraşacaksınız sonra da 'biz çözeceğiz' deyip formül üreteceksiniz." diye konuştu.

Mazlumder Başkanı Faruk Ünsal ise CHP'nin eski alışkanlıklarına devam ettiğini belirterek, hâlâ milletin kıyafetlerine karışma üzerinden yola çıktığını söyledi. Kişinin kıyafet gibi kişisel tercihlerine bir partinin karışma yetkisi olmadığının altını çizen Ünsal, CHP'nin tek parti refleksiyle konuştuğunu belirtti.

Sivil Toplum Kuruluşları Kısmi Değerlendirme Raporu Koalisyonu Üyesi Av. Fatma Benli ise, "CHP'lilerin başörtüsü bağlama şeklinden bahsetmesi, konuya ciddi anlamda sığ baktıklarını gösteriyor. Bir kadının saç modelinin kendisine yakışmadığa inanabilirsiniz. Ancak bu kadını örneğin saçını kesmeye zorlayamazsınız. Yine de bütün bunlara rağmen CHP'nin bu konuda bir çalışma yapmasını önemli buluyorum." şeklinde konuştu.

 ZAMAN

HABERE YORUM KAT