1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP’li Mustafa Akaydın’dan İsrail Ağzı
CHP’li Mustafa Akaydın’dan İsrail Ağzı

CHP’li Mustafa Akaydın’dan İsrail Ağzı

İsrail basınına konuşan CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, “İsrail bizim dostumuz. Aramızı bozan Erdoğan’ı kınıyorum” dedi.

27 Ağustos 2010 Cuma 05:05A+A-

Yedioth Ahronoth gazetesine açıklama yapan CHP'li Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, "İsrail bizim dostumuz. Aramızı bozan Erdoğan'ı kınıyorum" dedi. "Belediye Başkanı'ndan İsrail'e mesaj: Erdoğan'ı kınıyorum" başlığıyla yayınlanan haberde Akaydın, bir avuç İsrailli turistin Antalya'nın en önemli gelir kaynağı olduğunu iddia etti.

Türkiye'nin başta Gazze olmak üzere Filistin'in tamamında uygulanan İsrail zulmüne karşı takındığı tavır dünya kamuoyu tarafından takdirle karşılanırken içimizdeki İsrail hayranlarının hiç de öyle düşünmediği ortaya çıktı. CHP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın İsrail basınına adeta Siyonist ağzı ile demeçler verdiği ve Türkiye'nin takındığı tavrı eleştirdiği belirlendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'deki drama seyirci kalınmayacağını vurgulaması ve Mavi Marmara gemisine yapılan alçak saldırıda 9 Türk'ün şehit edilmesi sonrası iyice bozulan İsrail Türkiye ilişkileri ile ilgili İsrailli muhafazakarların çıkardığı Yedioth Ahronoth gazetesine açıklama yapan CHP'li Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, "İsrail bizim dostumuz. Aramızı bozan Erdoğan'ı kınıyorum" dedi. "Belediye Başkanı'ndan İsrail'e mesaj: Erdoğan'ı kınıyorum" başlığıyla yayınlanan haberde Akaydın, bir avuç İsrailli turistin Antalya'nın en önemli gelir kaynağı olduğunu iddia etti. "İsrailli turistlerden vazgeçmiyorum" şeklinde konuşup Erdoğan'ın siyasetine karşı olduğunu, ve Türk insanının İsraillileri güler yüzle karşılayacağını taahhüt eden CHP'li Akaydın "Antalya'nın ticareti turizme bağlıdır, özellikle de İsraillilere. Ancak İstanbul ve Ankara'da da İsraillilerin dönüşlerinin beklendiğine inanıyorum" dedi.

ŞEHİTLERLE İLGİLİ TEK KELİME YOK, DERDİ TURİSTLER

Akaydın, "Benim daha okul yıllarından ve gençliğimden bu yana birçok Yahudi arkadaşım olmuştur. Yüzbinlercesini ağırlamaktan onur duydum. Ne yazık ki bu rakamlar 2008'de düşmeye başladı. 2009 yazı daha da düşüktü. En büyük düşüş de bu yıl oldu. Türklerin İsraillileri iyi karşılamayacağı düşüncesi çok yanlıştır. Çünkü Antalya'nın ekonomisi turizme ve özellikle İsraillilere bağlıdır. Geleneklerimizi araştırırsanız, birçok müşterek değere rastlarsınız" diye konuştu.

"BEN ERDOĞAN'IN TAVRINI KINIYORUM"

"CHP adayı olarak katıldığı son yerel seçimlerde Erdoğan'ın adayından daha fazla oy alarak seçilen Belediye Başkanı makam odasına Atatürk'ün büyük bir resmini asmış" denilen İsrailli gazetenin haberinde Akaydın'ın "Ben Erdoğan'ın siyasetini kınıyorum. İnanıyorum ki İstanbul ve Ankara halkı da İsrailli turistlere aynı duyguları besliyor. İsraillilerin parası bizim için iki milletin dostluğundan daha önemli değildir. İki ülkenin ilişkilerinden şahsen çok endişeliyim. Ortadoğu'nun en güçlü ekonomilerine sahip iki ülkeyiz. İlişkilerimizin iyi olması tüm bölge için bir denge unsurudur" sözlerine de yer verildi.

MURAT ALAN / VAKİT

HABERE YORUM KAT

2 Yorum