1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. CHP’li Ekrem İmamoğlu İBB TV'nin ardından İBB Cep Trafik'te de cami logosunu çıkardı
CHP’li Ekrem İmamoğlu İBB TV'nin ardından İBB Cep Trafik'te de cami logosunu çıkardı

CHP’li Ekrem İmamoğlu İBB TV'nin ardından İBB Cep Trafik'te de cami logosunu çıkardı

Ekrem İmamoğlu'nun İBB TV logosunda bulunan cami ibaresini kaldırarak LGBT renklerini andıran dumanlı bir figür kullanmasının ardından şimdi de İBB Cep Trafik uygulaması sessiz sedasız değiştirildi.

01 Ekim 2020 Perşembe 16:10A+A-

Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlayan, İstanbul'un meşhur surları, cami minareleri ve şehrin Yeditepe üzerinde kuruluşunu sembolize eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin logosu, Ekrem İmamoğlu başkan olduğu günden beri sessiz sedasız silinmeye devam ediyor.

Daha önce İBB TV'nin logosundaki cami ibaresi kaldırılmış, yerine çok renkli bir duman figürü konulmuştu. Sosyal medya kullanıcıları tarafından LGBT renklerine benzetilen figür, büyük tepki toplamıştı. Hatta birçok kullanıcı yeni logonun çalıntı olduğunu, Amerika merkezli olan Tedx ve World Happiness Summit şirketleri ile benzerlik gösterdiğini iddia etmişti. Ayrıca Twitter'da gündem olan değişiklik ti'ye alınarak #Camimiistiyorum hastag'i açılmıştı.

İBB logosunu anlamı nedir?

İBB'nin logosu için 24 şubat 1969 tarihinde bir yarışa düzenleniyor. Tek bir amblem o kadar beğeniliyor ki, yarışmada birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğü tek bir kişi, Metin Edremit bu grafik sanatçısı kazanıyor. Logoyu tasarlarken İstanbul Boğazı'nı, minareleri, surları ve yedi tepeyi kullanıp, oldukça başarılı bir işe imza atıyor. Logonun ortasındaki yedi beyaz üçgen ise; şehrin üzerine kurulduğu yedi tepeyi simgeler.

İstanbul’un üstüne kurulduğu yedi tepe şunlardır:

Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet Camii’nin bulunduğu tepe

Çemberlitaş ve Nuruosmaniye Camilerinin bulunduğu tepe

Beyazıt Camii, İstanbul Üniversitesi ve Süleymaniye Camii’nin bulunduğu tepe

Fatih Camii’nin bulunduğu tepe

Yavuz Selim Camii’nin bulunduğu tepe

Mihrimah Sultan Camii’nin bulunduğu tepe (Edirnekapı semti)

Kocamustafapaşa semtinin bulunduğu tepe

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum