1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'li Batum’a Karşı 312 General Nerede?
CHPli Batum’a Karşı 312 General Nerede?

CHP'li Batum’a Karşı 312 General Nerede?

Asım Yenihaber’in; “Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke” başlıklı yazısından dolayı, organize bir şekilde dâvâ açıp, Vakit’e linç uygulayan 312 general, CHP’li Süheyl Batum’un “kâğıttan kaplan hakaretine” 5 gündür sessiz.

11 Şubat 2011 Cuma 02:44A+A-

Asım Yenihaber'in yazısında kendilerine hakaret edildiğini iddia ederek, el birliğiyle Vakit'e dava açan ve 2 trilyon civarında para isteyen generallerden bir kısmı, şimdi daha yüksek rütbelerde görev yapıyor.

Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Rusların Kars'ı işgalini bir besteyle selamlayan Rus milliyetçisi müzisyen Mussorgoski'yi övüp, "K. Irak dağlarında Mussorgoski'yi ruhumun derinliklerinde hissederim" demiş, Asım Yenihaber de "Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke" başlıklı yazısında bu açıklamayı eleştirmişti.

VAKİT'E ASLAN KESİLMİŞLERDİ

312 General Dâvâsı'nda müşteki olanlar arasında, Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Erdal Ceylanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Aksay, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Jandarma Genel Komutanı Org. Necdet Özel de vardı. Bu isimlerin, Batum hakkında suç duyurusunda dahi bulunmaması dikkat çekiyor. Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, TSK'nın çifte standart sergilediğine dikkat çekerek, "Millet bunu vicdanında değerlendirecektir" dedi.

Vakit'e linç Batum'a sessiz destek

Vakit gazetesinde yayınlanan "Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke" başlıklı köşe yazısı sonrası organize bir şekilde harekete geçip gazeteyi dava bombardımanına tutan generaller, Batum'un "meğer ordu kağıttan kaplanmış" şeklindeki hakaretine 5 gündür sessiz.

Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı ve 1. Ordu Komutanını eleştiren Vakit gazetesine organize bir kampanyayla 2 trilyonluk dava açanlar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum için kılını dahi kıpırdatmıyor. Linç kampanyasına dönüşen 312 general davasını açan generaller arasında şu anki Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşener, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Erdal Ceylanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Aksay, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Jandarma Genel Komutanı Org. Necdet Özel'in de olduğu belirtilirken, aynı isimlerin Türk ordusuna 'kağıttan kaplan' diyen CHP'li Süheyl Batum için suç duyurusunda dahi bulunmadığı öğrenildi.

O dönem kendilerine hakaret edildiğini belirterek toplu olarak Vakit'e dava açan generallerle ilgili liste incelendiğinde dikkat çekici bir ayrıntı göze çarptı. CHP'li  Batum'un tepki çeken "kağıttan kaplan" isnadı karşısında hiçbir adım atmayan Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner ve arkadaşlarının Asım Yenihaber'in yazısı sonrası tazminat davası açanlar arasında olduğu belirtildi. Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı konuyla ilgili sorularımızı cevapsız bıraktı. İletişim Daire Başkanlığı, önceki gün geçtiğimiz yazılı sorularımıza iki gündür cevap vermedi.

"ASIL CEZAYI HALK KESECEK"

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Vakit gazetesine açılan 312 general davasının konusu ile CHP'li Süheyl Batum'un ordunun tamamını töhmet altına alan sözlerinin Türkiye'deki bazı askeri çevreler bakımından ilginç bir mukayese imkanı sağladığına dikkat çekerek, "Bunun cezasını asıl millet kesecek. Bu sözlerin ne manaya geldiğini millet çok iyi biliyor. 312 general davası ise tam bir linç hareketiydi. Millet bunu da gördü ve vicdanında değerlendirdi" dedi.

"ÇİFTE STANDART TEST EDİLDİ"

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz ise, "İki askeri bürokrata yönelik eleştiriyi üzerlerine alarak bir gazeteyi linç etmeye dönük yargı hareketi başlatanların, bugün Süheyl Batum'un ordunun tamamına yönelik ithamları karşısında suskun kalmaları manidardır. Milletimiz bu çevrelerin iddialarında ne kadar samimi olduklarını bir defa daha test etmiştir" diye konuştu.

"ÖNÜMÜZE GELİNCE BAKACAĞIZ"

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum ile ilgili savcılığın soruşturma iznini isteyen dosyanın henüz Bakanlığa ulaşmadığını belirterek, AİHS ve AİHM içtihatlarının işleyeceğini söyledi. Bakan Ergin, bakanlığa gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'un TSK ile ilgili sözlerini nasıl değerlendirdiğine ilişkin sorusu üzerine Ergin, "Bununla ilgili çok değerlendirme yapıldı. Ben bu konuda bir değerlendirme yapmayacağım. O kendi takdiri ve değerlendirmeleri" diye cevap verdi.

Başka bir gazetecinin Batum ile ilgili soruşturma izni verip vermeyeceğini sorması üzerine ise Ergin, "Henüz Adalet Bakanlığı'na ulaşmış bir dosya yok. Dosyanın gelmesi halinde, bugüne kadar gelmiş dosyalar hangi prosedüre tâbi tutulmuşsa o da aynı prosedüre tâbi tutulacaktır. Burada da Adalet Bakanlığı'nın uygulaması şudur; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) bizim için bir ölçüdür ve yine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) içtihatları bizim için bağlayıcı mahkeme içtihadıdır. Henüz dosya gelmiş değil, gelsin bahsettiğim kriterlere göre karar verilecektir" dedi.  Bir gazetecin "Batum'un sözlerini AİHS'e göre nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Ergin, "Şu anda dosyayı görmeden, delilleri değerlendirmeden, hadiseleri detayıyla bilmeden ezbere bir şey söylemek yanlış olur. Dosya bir bakanlığımıza ulaşsın. Prosedür sağlam işlemiş mi, eksik var mı yok mu? Bunlara bakılacak, daha sonra da bahsettiğim kriterlere bakılacak, AİHS ve AİHM içtihatları, buna göre karar verilecek. Bugüne kadar Adalet Bakanlığı'nın bu tür hadiselerdeki tavrı ve tarzı bellidir. Uygulamada kendine örnek aldığı kriterler bellidir. Aynı kriterler işleyecektir. AİHS ve AİHM'in içtihatları" cevabını verdi.

VAKİT'E 312 GENERAL DAVA AÇMIŞTI

Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Rusların Kars'ı işgalini bir besteyle selamlayan Rus milliyetçisi müzisyen Mussorgsky'i övüp, "Kuzey Irak dağlarında Mussogorski'yi ruhumun derinliklerinde hissederim" demişti. Aynı dönemde 1. Ordu Komutanı olan Orgeneral Çetin Doğan ise, "Mehmetçiğin kanını Yemen'de niçin akıttık? Hâlâ soruyoruz" şeklinde konuşmuştu. Bu açıklama sonrası Vakit gazetesi yazarı Asım Yenihaber, "Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke" başlıklı köşe yazısı kaleme almıştı. Yazıda yalnızca iki generalin eleştiriliyor olmasına rağmen, şu an bir kısmı Balyoz ve Ergenekon sanığı olan 4 kuvvet komutanı dahil 312 general organize bir şekilde dava açmış, Vakit gazetesi adeta linçe tabi tutulmuş ve 2 trilyonu aşkın bir tazminata çarptırılmıştı.

ALİ EYVAZ-MURAT ALAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT