1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'den Avcı ve Özkan'a Ret
CHPden Avcı ve Özkana Ret

CHP'den Avcı ve Özkan'a Ret

Ergenekon davasının tutuklu sanıklarının 'dokunulmazlık zırhı' için kapısını çaldığı CHP'den sadece iki isme ret kararı çıktı.

28 Mart 2011 Pazartesi 07:46A+A-

Gazeteci Tuncay Özkan ve eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı. Sabah gazetesinin haberine göre iki sanığın CHP'den milletvekili adayı olmak için yaptığı başvuru, "parti üyesi olmadıkları" gerekçesiyle kabul edilmedi. Devrimci Karargâh örgütü davasından tutuklu bulunan Avcı'nın isminin anamuhalefetle birlikte geçmesi, parti tabanından sert tepki görmüştü. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, "Hanefi Avcı CHP'den aday olduğu an ben istifa ederim, çok net söylüyorum.'' ifadelerini kullanmıştı. Başvurusunun reddedilmesini beklemeyen Tuncay Özkan'ın, büyük şaşkınlık yaşadığı belirtiliyor. Özkan'ın bu gelişmeden sonra İstanbul 1. Bölge'den bağımsız aday olmayı düşündüğü öne sürülüyor. Ergenekon tutuklusu Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın aday adaylığıyla ilgili bir sorunun ise olmadığı öğrenildi. Siyasi kulislerde konuşulanlara göre Haberal için bizzat 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel devreye girdi ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan aday gösterilmesini rica etti. Demirel'in, Kılıçdaroğlu'na eski DYP'li bakanlardan Ufuk Söylemez'i de tavsiye ettiği iddia edildi.

Başvuruları kabul edilen diğer Ergenekon sanıkları gazeteci Mustafa Balbay'ın Aydın, eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in İzmir, ATO eski Başkanı Sinan Aygün'ün de Ankara'dan aday gösterileceği ifade ediliyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT