1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP’de Öz Kararına Hem Sevinç Hem Şüphe
CHP’de Öz Kararına Hem Sevinç Hem Şüphe

CHP’de Öz Kararına Hem Sevinç Hem Şüphe

CHP Adana milletvekili, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların yerinin değiştirilmesini olumlu buldu. İzmir milletvekili ise “Hayırlı bir girişim değil.” dedi.

30 Mart 2011 Çarşamba 17:15A+A-

CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, her cumhuriyet savcısına saygılarının olduğunu, ancak özel yetkili savcılara karşı olduklarını söyledi. "Her cumhuriyet savcısı cumhuriyetin ilkelerini korumakla görevlidir." diyen Güvel, "Zekeriya Öz tamamen kamuoyunun önünde olan bir savcı. Ergenekon örgütüyle ilgili yapmış olduğu çalışmalar onu daha öne çıkardı. Ancak CHP olarak biz özel yetkili savcılara karşıyız. Özel yetkili mahkemelerin de kalkması gerektiğini savunuyoruz. Bir kişinin özel yetkilerle donatılması başından beri yanlıştır. O yanlışın düzeltilmesi olumlu bir gelişmedir." şeklinde konuştu. 

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ise Zekeriya Öz'ün görevden alınmasının şöyle değerlendirdi: "Ergenekon soruşturması ve yargılama sürecinde muhalifleri susturma aracı oldu. Hukuka ve insan haklarına aykırı davranışlar kamufle edilemez hale geldi. Şimdi Zekeriya Öz ve arkadaşlarının yetkileri alındı. Yıpranmış olan bir ekip, tasfiye edildi ve onun yerine yine bir ekiple, yerine yenisini görevlendirerek, bütün bu süreç, onların bıraktığı yerden devam edecek. Gelen gideni aratır endişesi içindeyim. Görevlendirilecek olan savcıların bu dosyaları incelemesi, tekrar elden geçirmesi, konuya hakim olmaları epey bir zaman alacaktır. Doğal olarak da halen cezaevinde olan kişilerin mağduriyetlerinin devam etmesi demektir. Hayırlı bir girişim değil."

MHP'Lİ IŞIK: HUKUKA AYKIRI 

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık ise Ergenekon soruşturmasının başındaki bir savcının görevden el çektirilmesinin hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmadığını söyledi. "Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğuna hepimiz inanmak zorundayız." diyen Işık, "Dolayısıyla devam eden yargı sürecinin herhangi bir noktasında bu davalara bakan yetkili savcının görev yeri değişikliği hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Ödüllendirme midir, cezalandırma mıdır bu tartışmalara girmemeliyiz. Ama madem böyle bir dava başlatıldı, soruşturma sürüyor, bu süreç sonuçlanmadan bu kişilerin görev yerinin değişmesi doğru değildir." 

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ise Zekeriya Öz'ün görev yerinin değiştirilmesini "Bu bir atamadır hayırlı olsun." sözleri ile değerlendirirken AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, karar dolayısıyla HSYK'ya tepki göstermişti.

HABERE YORUM KAT